Επίσκεψη στην Αγία Μαρίνα

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Νοε• 27•18

Επιμέλεια άρθρου: Νικολοπούλου Λαμπρινή, Καλιώρα Αμαλία, Χαντζή Θεοδώρα

Ένα ανοιξιάτικο Σάββατο αποφασίσαμε μια παρέα από κορίτσια του περιοδικού μας να επισκεφτούμε το κοντινό παραλιακό μας χωριό την Αγία Μαρίνα. Σίγουρα οι γονείς μας και οι παππούδες μας τη θυμούνται ως την παραλία που έμαθαν να κάνουν μπάνιο κάνοντας μάλιστα τη διαδρομή με το τρένο. Έτσι κι εμείς αποφασίσαμε να κάνουμε την ίδια διαδρομή με το ίδιο μεταφορικό μέσο όπως παλιά!!

Πήραμε το τρένο από το σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης μας και σε λίγη ώρα φθάσαμε στην Αγία Μαρίνα, περπατήσαμε  στους δρόμους του χωριού, στην παραλία βγάλαμε φωτογραφίες παίξαμε μιλήσαμε με τους κατοίκους . Μάθαμε ότι υπάρχει και εργοστάσιο επεξεργασίας αλατιού είδαμε τις αποθήκες του και τη φόρτωση του προϊόντος για τη μεταφορά του στους πελάτες.

IMG_20180411_134908 αλατορυχειο1

Η εταιρεία Ματθαίου ασχολείται με εμπόριο αλατιού επεξεργασία αλατιού, τυποποίηση αλατιού, αλάτι τυροκομίας, μαγειρικό αλάτι, αλάτι αποχιονισμού και ακατέργαστο αλάτι.

1. Ο/Η Σοφία Προβοπούλου λέει:

Μπράβο κορίτσια, πολύ ωραίο άρθρο και πολύ ωραίες εικόνες!