Πολιτιστικές διαδρομές στην πόλη μας! (ΓΑΚ Φθιώτιδας)

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 17•24

Ο πολιτιστικός μας περίπατος στις 2 Νοέμβρη 2023 συνεχίστηκε με επόμενη στάση μας στα Γενικά Αρχεία του Κράτους (Παράρτημα Φθιώτιδας). Εκεί συναντήσαμε την κυρία Σοφία Βακιρτζηδέλη, προϊσταμένη του τμήματος της Φθιώτιδας.

Η κυρία Βακιρτζηδέλη, αναφέρθηκε στην ιστορία των Γενικών Αρχείων του Κράτους στη Φθιώτιδα, αλλά και στην αξία του κάθε αρχειακού υλικού.

Με αφορμή την επέτειο του 1940, μας έδειξε πρότυπο υλικό από την περίοδο της κατοχής της πόλης μας από τους Ιταλούς, τα βομβαρδισμένα κτήρια, νομίσματα εκείνης της περιόδου καθώς και φωτογραφίες των ανθρώπων που βοήθησαν στην απελευθέρωση της πόλης από τους κατακτητές. Τέλος, μας ενημέρωσε για τις εκπαιδευτικές δράσεις που διοργανώνει το τμήμα ΓΑΚ Φθιώτιδας για μαθητές, οι οποίοι έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν πολύ καλά την ιστορία του τόπου τους.