Εθελοντική δεντροφύτευση στην Αλεξανδρούπολη… Βάζουμε πράσινο στο πάρκο Αλτιναλμάζη!

12-1679043445

Με μεγάλη μας χαρά και ενθουσιασμό πήραμε μέρος στην εθελοντική δεντροφύτευση που διοργάνωσε η Οικολογική Εταιρεία Έβρου σε συνεργασία με τον Δήμο Αλεξανδρούπολης και το Δασαρχείο. Το κάλεσμα ήταν για  το Σάββατο 18 Μαρτίου του 2023 στις 10 το πρωί στο δημοτικό πάρκο Αλτιναλμάζη. Μαθητές και πολίτες φυτέψαμε 150 δέντρα διαφόρων ειδών με την ευχή να διατηρηθούν και να ενισχύσουν το πολύτιμο πράσινο που όλοι χρειαζόμαστε στην πόλη μας. Η εμπειρία αυτή υπήρξε μοναδική και πολύτιμη για μας. Μας έκανε εντύπωση ο αριθμός των εθελοντών που ήρθαν στο πάρκο για τη δεντροφύτευση. Γνωρίσαμε αξιόλογους ανθρώπους και  μοιραστήκαμε  μαζί τους το πνεύμα του εθελοντισμού και της ευθύνης απέναντι στο περιβάλλον. Χαρήκαμε τη συλλογική αυτή προσπάθεια, μάθαμε καινούρια πράγματα όπως  να φυτεύουμε σωστά ένα δέντρο! Και το σπουδαιότερο, αποκτήσαμε μια ακόμη ευχάριστη ανάμνηση από τα μαθητικά μας χρόνια. Ανάμνηση που θα ζωντανεύει κάθε φορά που θα περνάμε από το πάρκο Αλτιναλμάζη με την προϋπόθεση ότι θα επιβιώσουν και θα αναπτυχθούν τα δέντρα που φυτέψαμε.

20230318_101504

Ο κύριος Δεμερίδης Γεώργιος πρόεδρος της Οικολογικής εταιρείας  Έβρου μας δείχνει πώς γίνεται η σωστή δεντροφύτευση.

20230318_101437

Γνωρίζουμε ότι η πόλη μας έχει μεγάλη ανάγκη από ενίσχυση του πράσινου στον αστικό ιστό της για να γίνει πιο όμορφη και πιο φιλική στους πολίτες της. Χρειαζόμαστε περισσότερα πάρκα, περισσότερους κήπους για να εξισορροπείται το γκρίζο των πολυκατοικιών,  για να αναπνέουμε καθαρό αέρα, για να περνάμε όμορφες στιγμές στον ελεύθερο χρόνο μας. Θεωρούμε λοιπόν ότι η συμμετοχή όλων μας, μικρών και μεγάλων σε τέτοιου είδους εθελοντικές δράσεις με οικολογικό ενδιαφέρον είναι αναγκαία για να εξασφαλίσουμε ποιότητα ζωής στην πόλη μας. Ανυπομονούμε για την επόμενη συμμετοχή μας σε παρόμοια δράση που θα διοργανωθεί στον δήμο μας! Το σύνθημά μας είναι “Νοιαζόμαστε για το περιβάλλον! Είμαστε ενεργοί πολίτες! Επενδύουμε στη βιώσιμη αστική ανάπτυξη!”

20230318_101258

Γκάτζιου Ανδριάννα