Editorial

Αγαπητοί μας αναγνώστες,

Σας καλωσορίζουμε στην ηλεκτρονική εφημερίδα του 5ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δημοσιογράφοι του 5ου …εν δράσει» ! Πρόκειται για ένα νέο εγχείρημα και μια πρόκληση για το σχολείο μας. Πάντα πιστεύαμε ότι οφείλαμε στους μαθητές μας περισσότερες ευκαιρίες για ελεύθερη  ατομική  έκφραση και  ανάληψη πρωτοβουλιών πέρα από το καθημερινό μάθημα. Νιώθαμε, ακόμη, ότι αποτελεί χρέος μας  να πετύχουμε «το άνοιγμα »  του σχολείου μας προς την κοινωνία. Καταλήξαμε, λοιπόν,  στην έκδοση μιας   ηλεκτρονικής εφημερίδας γιατί στον 21ο αιώνα αποτελεί μονόδρομο η  χρήση των νέων τεχνολογιών και του Διαδικτύου στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η ηλεκτρονική εφημερίδα  αποτελεί  ένα  ανεξάντλητο πεδίο  έρευνας, μάθησης και απόκτησης εμπειριών για τους εφήβους. Είναι ένας  μοναδικός δίαυλος, ένας ευχάριστος τρόπος  να μοιραστούν  οι μαθητές μας  με την κοινότητα στην οποία ζουν τα όσα γνωρίζουν, μαθαίνουν, βιώνουν και αντιμετωπίζουν στη σχολική καθημερινότητα και στη ζωή τους γενικότερα. Πολύ σημαντικός στόχος για μας είναι να καλλιεργήσουν οι μαθητές μας  το ομαδικό πνεύμα, να συνεργαστούν, να συνθέσουν και να δημιουργήσουν από κοινού με αμοιβαίο σεβασμό, καλή διάθεση και αγάπη. Έτσι, ξεκινάμε την προσπάθειά μας με όρεξη, ζήλο,  μεράκι και ενθουσιασμό!

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τη διεύθυνση του σχολείου μας καθώς και τους υποδιευθυντές μας για τη στήριξή τους  και ιδιαίτερα την κυρία Μασάλη Ζηνοβία  για τη διαρκή τεχνική υποστήριξη και καθοδήγηση. Ένα μεγάλο μπράβο και στους ρεπόρτερ μας που δούλεψαν με πάθος και αφοσίωση για να γίνει αυτή η ιδέα πραγματικότητα!

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση και ζητούμε την κατανόησή σας για τυχόν λάθη και αστοχίες που μπορεί να εντοπίσετε κατά την ανάγνωση των άρθρων μας…

Η συντακτική ομάδα

9 Σχόλια