Ανακύκλωση

ανακυκλωση10Στα πλαίσια του κοινωνικού σχολείου, μια ομάδα μαθητών του Γυμνασίου –Λ.Τ Αστυπάλαιας σε συνεργασία με το Δήμο ξεκίνησε με την έναρξη της σχολικής χρονιάς ένα πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των πολιτών του νησιού για θέματα της ανακύκλωσης
Συγκεκριμένα, ο Δήμος προμήθευσε το σχολείο μας με τσάντες ανακύκλωσης προκειμένου να ευαισθητοποιήσει παιδιά και γονείς με την συλλογή ανακυκλώσιμων υλικών. Επίσης με την βοήθεια της ομάδας ανακύκλωσης τοποθετήθηκαν αφίσες σ’ όλους τους μπλε κάδους καθώς και σε εμφανή σημεία του νησιού, οι  οποίες αναφέρουν ποιες συσκευασίες ανακυκλώνονται και ποιες όχι, έτσι ώστε να ενημερωθούν όλοι οι κάτοικοι.
Μια επιπλέον ακόμα δράση που έχει αναλάβει η ομάδα ανακύκλωσης είναι η ανακύκλωση χαρτιού. Τέλος, η ίδια ομάδα μαθητών σε συνεργασία με την εταιρεία ΑΦΗΣ αποφάσισε να τοποθετήσει σε καταστήματα του νησιού νέους κάδους ανακύκλωσης μπαταριών. Το σχολείο, μέχρι σήμερα έχει συγκεντρώσει και απέστειλε στην εταιρεία 58 κιλά μπαταρίας.

Χρήστος Μπέργκες