Δεντροφύτευση

Την 17/3/2015, πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του Γυμνασίου Λ.Τ. Αστυπάλαιας και σε συνεργασία με το δήμο Αστυπάλαιας δενδροφύτευση 87 δενδρυλλίων, αρωματικών και καλλωπιστικών φυτών . Συμμετείχαν ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, εθελοντές, η μαθητική ομάδα της περιβαλλοντικής του Γυμνασίουαπό 24 μαθητές καθώς και τμήμα της μαθητικής κοινότητας του Δημοτικού σχολείου Αστυπάλαιας τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά για την ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.IMG_0821-e1427965658220

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου που δραστηριοποιήθηκαν στη δενδροφύτευση των παραδοσιακών αρωματικών και καλλωπιστικών φυτών, ενημερώθηκαν για τη χρησιμότητά τους από τους μαθητές της α τάξης γυμνασίου.

Οι μαθητές μέσα από τη δραστηριότητα διασκέδασαν, ενημερώθηκαν από τους ειδικούς για τον τρόπο και τη διαδικασία του φυτεύματος, τις ποικιλίες και ιδιαιτερότητες των όξινων δενδρυλλίων όπως και των δενδρυλλίων που περιέχουν ρετσίν.ι Διδαχτήκαν για το βιολογικό τρόπο λιπάσματος.

Χρήστος  Μπέργκες