Η επίσκεψή μας στο ΚΠΕ Στυλίδας

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Απρ• 16•15

της Εβίνας Μαρούτσου και της Κωνσταντίνας Μαυρουκάκη (Α2, Γυμνάσιο)

kpe_img_32

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας ξεκίνησε το πρωί της Τετάρτης 11 Μαρτίου για μια από τις πιο ενδιαφέρουσες  εκπαιδευτικές επισκέψεις μας. Φτάσαμε αρχικά στις ιστορικές Θερμοπύλες, όπου το 480 π.Χ. ο Λεωνίδας, 300 Σπαρτιάτες και 700 Θεσπιείς έδωσαν ένα διαχρονικό δείγμα απαράμιλλης γενναιότητας, θυσίας για την πατρίδα και ενότητας, μοναδικό στον κόσμο. Εκεί θαυμάσαμε το μνημείο των Σπαρτιατών, που απεικονίζει τον Λεωνίδα, αρχηγό των Ελλήνων, αλλά και το γεμάτο συμβολισμούς μνημείο των Θεσπιέων. Αργότερα ανεβήκαμε στο λόφο απέναντι από τα μνημεία, όπου απολαύσαμε τη θέα και μάθαμε για το κλείσιμο του Μαλιακού κόλπου από τα φερτά νερά του Σπερχειού ποταμού. Ύστερα επισκεφτήκαμε το Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης  και Τεκμηρίωσης Θερμοπυλών,  όπου παρακολουθήσαμε την αξιοθαύμαστη προσπάθεια του Δήμου Λαμιέων  να απεικονίσει σε μια επτάλεπτη τρισδιάστατη προβολή τη μάχη των Θερμοπυλών. Έπειτα σε ειδικά τραπέζια-οθόνες μας παρουσίασαν πολυμεσικές εφαρμογές με θέμα το ιστορικό πλαίσιο της μάχης και την απήχησή της στις τέχνες μέχρι και σήμερα. Στη συνέχεια πήγαμε στα πανέμορφα λουτρά των Θερμοπυλών, τα οποία συμβάλλουν στην αποκατάσταση και διατήρηση της υγείας. Ακολούθησε επίσκεψή μας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Στυλίδας, όπου μάθαμε πώς εξηγούνται με βάση τη γεωλογία και τη γεωγραφία πολλοί μύθοι της Ελληνικής Μυθολογίας. Αφού φάγαμε στο ιταλικό εστιατόριο “La Piazza” στο κέντρο της Στυλίδας, πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Έτσι τελείωσε μια υπέροχη μέρα γεμάτη ωραία βιώματα και γνώσεις!