Εκδρομή στην κατασκήνωση

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Μάι• 03•15

του Γεράσιμου Παπανικολάου (Β3, Γυμνάσιο)

School-Bus

Στις 23 Απριλίου, το σχολείο μας διοργάνωσε μια μονοήμερη σχολική εκδρομή στη θεματική κατασκήνωση “The Ranch” στο Σοφικό Κορινθίας. Ξεκινήσαμε το πρωί με προορισμό αρχικά την αρχαία Κόρινθο όπου θαυμάσαμε τον αρχαίο ναό του Απόλλωνα, και όλον τον αρχαιολογικό χώρο που ήταν ολάνθιστος αυτήν την εποχή. Μετά συνεχίσαμε για τον τελικό μας προορισμό.

Η κατασκήνωση βρίσκεται μέσα σε ένα καταπράσινο δάσος και είναι πλήρως εξοπλισμένη με γήπεδα για όλα τα αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, τένις), προσφέρει όμως και πολλές άλλες ενδιαφέρουσες δραστηριότητες για κάθε γούστο. Κυριάρχησαν, η τοξοβολία, η ιππασία και η βόλτα με την άμαξα! Επίσης οι αγώνες με τα άλλα σχολεία αποδείχθηκαν πολύ ενδιαφέροντες. Μετά το μεσημεριανό φαγητό, το παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι τις 4.30 μ.μ., την ώρα της αναχώρησής μας για την Αθήνα.

Γενικά, η ημερήσια εκδρομή μας ήταν πολύ επιτυχημένη, καθώς όλοι περάσαμε καλά και διασκεδάσαμε. Ευχόμαστε να ξαναπάμε σύντομα μια παρόμοια εκδρομή!