Εθελοντική αιμοδοσία μαθητών Γενικού Λυκείου Ιαλυσού

ΑΠΟ: Πόντο Ανιεζα - Δεκ• 05•19

Οι μαθητές της Γ” τάξης του σχολείου , κατά την χρονική περίοδο 2/11/19 έως 4/11/19 ενημερώθηκαν για το νόημα και τη σημασία της εθελοντικής αιμοδοσίας .

Στη συνέχεια ,και μετά τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις ,20 μαθητές κρίθηκαν κατάλληλοι και προχώρησαν σε αιμοδοσία με την συναίνεση των γονέων τους.Η αιμοληψία πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου από την κινητή μονάδα αιμοληψίας του Γενικού Νοσοκομείου Ρόδου ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων /  Δ/τη του Σχολείου .Στην αιμοδοσία πήραν μέρος και εκπαιδευτικοί  του σχολείου συμβάλλοντας σ” αυτή την προσπάθεια προσφοράς προς τον συνάνθρωπο και αποτελώντας  παράδειγμα προς τους μαθητές.

1. Ο/Η Xρύσανθος λέει:

Απίστευτο! Μπράβο σε καθηγητές και μαθητές. Πέντε αιμοδοσίας ισοδυναμούν με το σώσιμο ζωών.