Ρόδος για την ζωή

ΑΠΟ: Ραφαελα Κυπριωτη - Νοε• 18•14

Τα τελευταία 5 χρόνια, στο νησί της Ρόδου, διεξάγεται μια εκδήλωση για την συγκέντρωση χρημάτων με σκοπό  την αγορά ειδικών μηχανημάτων για την καταπολέμηση του καρκίνου που θα στελεχώσουν ειδική μονάδα στο Γενικό Νοσοκομείο Ρόδου. Τα χρήματα συγκεντρώνονται κυρίως από  πώληση  μπλουζών «H Ρόδος για τη Ζωή», τα οποία φορούν  χιλιάδες συμμετέχοντες την ημέρα της εκδήλωσης. Πρέπει να σημειωθεί πως κάθε χρόνο η συμμετοχή και η ευαισθητοποίηση του κόσμου είναι όλο και μεγαλύτερη. Ενδεικτικά, σας αναφέρουμε παρακάτω τις αγορές που έγιναν από το 2010 που ξεκίνησε η εκδήλωση.

2010- Αγορά Δερματοσκόπιου, για την διάγνωση του καρκίνου του Δέρματος
2011- Εξοπλισμός για την θεραπεία του καρκίνου του Προστάτη
2012- Υστεροσκόπιο, για την διάγνωση και θεραπεία του καρκίνου του Τραχήλου της Μήτρας
2013- Κολονοσκόπιο, για την διάγνωση και θεραπεία του καρκίνου του Παχέος Εντέρου.

2014-Ρινολαρυγγοσκόπιο, για τη διάγνωση και θεραπεία κάποιων μορφών του καρκίνου του λάρυγγα.

Κάθε χρόνο οι χιλιάδες εθελοντές που παίρνουν μέρος, ζουν μια μοναδική εμπειρία, γυμνάζονται, περπατούν, διασκεδάζουν, συνεισφέρουν για τις ανάγκες του νοσοκομείου του νησιού μας, για μια νόσο που «χτυπάει την πόρτα» σε εκατοντάδες συμπολίτες μας.

Το σχολείο μας με μία αντιπροσωπεία μαθητών στήριξε τον αγώνα και «περπάτησε για την ζωή»!