Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού – Γενική Αποτίμηση(Συνεντεύξεις μαθητών)

ΑΠΟ: Βελεχέρη Μαρία - Νοε• 04•14

Μετά το τέλος των αθλημάτων, οι συμμετέχοντες αθλητές απάντησαν σε ερωτήσεις της δημοσιογραφικής ομάδας , σχετικά με την γνώμη τους για αυτήν την ημέρα.

Οι ερωτήσεις που υποβληθήκαν στους μαθητές ήταν οι εξής:

1.Για ποιο λόγο επέλεξες αυτό το άθλημα;
2.Τι ήταν αυτό που σε βοήθησε να νικήσεις ; (απάντηση από νικητές)
3.Έχεις ασχοληθεί στο παρελθόν ξανά με αυτό το άθλημα ή είναι η πρώτη σου φορά;
4.Οι δράσεις για την πανελλήνια μέρα σχολικού αθλητισμού γίνονται πρώτη φορά. Σου αρέσουν αυτές οι δράσεις; Θα ήθελες να θεσμοθετηθούν ;

Ομαδοποιημένες απαντήσεις ανά άθλημα

Μπάσκετ

1.Επέλεξαν αυτό το άθλημα επειδή οι περισσότεροι ασχολούνται καιρό με αυτό,τους εμπνέει και συνεργάζονται με την υπόλοιπη ομάδα.
2.Αυτό που τους βοήθησε να νικήσουν ήταν η συνεργασία και η ομαδικότητα.
3.Αρκετά από τα μέλη της ομάδας ασχολούνταν με το άθλημα πάνω από δύο χρόνια.
4.Τα παιδιά πιστεύουν πως θα ήταν πολύ καλό να συνεχιστεί αυτή η αθλητική εκδήλωση κάθε χρόνο, την ίδια ημερομηνία ,διότι δίνει μία διέξοδο από τα συνηθισμένα.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Ντανιέλ Καϊζερλή, Ερτρούλ Ντόγκους, Άννα Μπεκρή)

Μπάτμιντον

1.Επέλεξαν αυτό το άθλημα επειδή οι πιο πολλοί είχαν προηγούμενη ενδιαφέρουσα εμπειρία .
2.Αυτό που τους βοήθησε να νικήσουν ήταν οι γνώσεις τους στο συγκεκριμένο άθλημα .
3.Αρκετά από τα μέλη είχαν ασχοληθεί ξανά στο παρελθόν με αυτό το άθλημα.
4.Τα παιδιά θα ήθελαν πιο συχνά να γίνεται αυτή η αθλητική εκδήλωση έτσι ώστε να μπορούν να ασχολούνται πιο συχνά με αυτό το άθλημα.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Κατερίνα Θεοδωράτου, Ανθούλα Ρουσάκη, Κατερίνα Αντωνιάδη)

Στίβος

1.Τους αρέσει αυτό το άθλημα και ήθελαν να δοκιμάσουν τις αντοχές τους.
2.Το είχαν βάλει σκοπό και το πέτυχαν .
3.Τα περισσότερα παιδιά είχαν ασχοληθεί ξανά με το άθλημα αυτό. Για αλλά ήταν η πρώτη τους εμπειρία.
4.Πιστευουν πως θα ήταν καλό να συνεχιστεί διότι βοηθάει στην υγεία και δίνει κίνητρα στα παιδιά να ασχοληθούν με  τον αθλητισμό.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Κορίνα Γκαλάντου, Σπύλιος Γιαννόπουλος, Σοφία Τζανή)

Ποδόσφαιρο

1.Διάλεξαν αυτό το άθλημα επειδή το έπαιζαν από καιρό και επειδή ήταν εύκολο και ομαδικό.
2.Τους βοήθησε να νικήσουν το γεγονός το ότι ασχολούνταν  πολύ καιρό με αυτό το άθλημα.
3. Αρκετοί από τους συμμετάσχοντες έπαιζαν σε ομάδα για αρκετό χρονικό διάστημα.
4. Θα ήθελαν να ξαναγίνει αυτή η αθλητική εκδήλωση διότι δίνει κίνητρο στους μαθητές να ασχοληθούν με τον αθλητισμό.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Θρασύβουλος Ζαχαρία, Μιχάλης Τιάκας, Αλέξανδρος Προβατάς)

Βόλεϊ

1. Διάλεξαν αυτό το παιχνίδι για την ομαδικότητα με τους υπόλοιπους συμπαίκτες  κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.
2.Τους βοήθησε να νικήσουν η συνεργασία και η ομαδικότητα όλων των συμπαικτών .
3.Πολλοι έπαιζαν για πρώτη φορά και τα πήγαν περίφημα.
4.Τα παιδιά πιστεύουν πως πρέπει να συνεχιστεί γιατί είναι ενδιαφέρον και πρέπει να κινητοποιούμαστε προς εναλλακτικές μορφές μάθησης όπως αυτή.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Άννα Μπεκρή, Μάρα Μαθιουδάκη, Σταμάτης Αυγενικός)

Ανώμαλος δρόμος

1.Διαλεξαν το άθλημα αυτό γιατί τους αρέσει το τρέξιμο, τους βοηθάει να ξεφεύγει το μυαλό τους από την καθημερινότητα.
2.Η αντοχή που ανέπτυξαν από άλλα αθλήματα.
3.Εχουν ασχοληθεί  ξανά με το άθλημα μα υπήρχαν και παιδιά που το δοκίμαζαν για πρώτη φορά.
4.Θέλουν να θεσμοθετηθεί  διότι πιστεύουν πως τα παιδιά έτσι θα αναγνωρίσουν την αξία του αθλητισμού στη ζωή τους και την υγεία τους.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Βιολέττα Ντρουμπογιάννη, Μιχάλης Τιάκας, Κορίνα Γκαλάντου)

Σκάκι

1.Διάλεξαν το σκάκι, διότι συνήθιζαν να παίζουν από όταν ήταν μικρά παιδιά και τους αρέσει να χρησιμοποιούν το μυαλό τους.2.Βασίστηκε στις στρατηγικές του και όχι στην τύχη.
3.Έχουν ξανασχοληθεί με το άθλημα της στρατηγικής και έχουν λάβει μέρος και σε διαγωνισμούς εκτος σχολείου.
4.Θεωρούν πως θα ήταν πολύ ωραίο να συνεχιστεί αυτή η εκδήλωση και τα επόμενα χρόνια, καθώς συνδιάζει άθληση και ψυχαγωγία.
(οι ερωτήσεις απαντήθηκαν από: Λάζαρος Χατζηλαζάρου, Ευαγγελία Κούλλαρου)

1. Ο/Η katerina λέει:

Πιστεύω, ότι τα παιδιά είναι καλό να αθλούνται γιατί εκτός από την φροντίδα της εξωτερικής εμφάνισης τους κάνει καλό και στην υγεία τους. Είναι καλό που αφιερώνουν μία μέρα για τον αθλητισμό στα σχολεία!!!! Πολύ καλό άρθρο!! (φίλη Σμάρως)