4ος Κύκλος του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Βιβλιοπεριπέτειες

ΑΠΟ: Ντάνιελ Καϊζερλή - Φεβ• 24•15

Διεθνής Εκπαιδευτική Δράση:

Λογοτεχνικές Διαδρομές Ελλάδα – Τουρκία

Το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου σε συνεργασία με τις εκδόσεις Πατάκη στο πλαίσιο της Διεθνούς Εκπαιδευτικής Δράσης, με τίτλο «Λογοτεχνικές Διαδρομές Ελλάδα – Τουρκία», θα φιλοξενεί στη Ρόδο από 26 έως 29 Μαρτίου 2015 πέντε Έλληνες καθώς και πέντε Τούρκους καταξιωμένους συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου).

Το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου στο πλαίσιο της παραπάνω δράσης προκηρύσσει τους παρακάτω μαθητικούς Διαγωνισμούς:

Α) Εικαστικός Διαγωνισμός “Δημιουργίας Μάσκας” για παιδιά Νηπιαγωγείου και Α΄ τάξης Δημοτικού

Β) Διαγωνισμός Δραματοποίησης Κειμένου για παιδιά Β’ τάξης Δημοτικού

Γ) 7ος Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής «Μικροί Λογοτέχνες» Για μαθητές/τριες Γ’ τάξης Δημοτικού

Δ) Εργαστήρια Μετάφρασης για εφήβους Β΄ Γυμνασίου έως και Γ΄ Λυκείου.

Ε) Διαγωνισμός Μετάφρασης «Μικροί Μεταφραστές» για εφήβους Β΄ Γυμνασίου έως και Γ΄ Λυκείου.

Όλες αυτές οι δράσεις θα ολοκληρωθούν σε πανηγυρική εκδήλωση στο πλαίσιο του Εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου), που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 29 Μαρτίου 2015 και ώρα 11.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων στο «Ροδίνι». Τα βραβεία και οι έπαινοι θα απονείμουν στα παιδιά οι καταξιωμένοι Έλληνες συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας των προαναφερθέντων βιβλίων (Φίλιππος Μανδηλαράς, Λίλη Λαμπρέλλη, Ελένη Δικαίου, Φωτεινή Φραγκούλη, Αγγελική Δαρλάση) καθώς και πέντε διάσημοι συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας από την Τουρκία!!!

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλέφωνα του Δ.Κ.Σ.Μ.Ρ.: 22410 32510, 32520 (Νάνσυ Τρυποσκούφη, Ελευθερία Μπινίκου).