Δεντροφύτευση-Η Ημερήσια μας εκδρομή

ΑΠΟ: Κορωναίου Φραγκούλα - Ιαν• 15•16

Στις 27/11/2015 πραγματοποιήθηκε η 8η εκδρομή του ΓΕΛ Ιαλυσού στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών δράσεων με θέμα την δεντροφύτευση στην περιοχή ‘’Απόλλωνα-Πλατάνια’’.

Συμμετείχαν συνολικά 161 μαθητές  και πιο συγκεκριμένα 54 μαθητές της Α’ Λυκείου, 53 μαθητές της  Β’ Λυκείου και 54 της  Γ’ Λυκείου αντίστοιχα .Προκειμένου όμως να διεξαχθεί αυτή η εκδρομή πήραμε έγκριση από την ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΑΣΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ, την ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και την περιφέρεια του ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ. Προμηθευτήκαμε συνολικά 200 δέντρα έτσι ώστε ο κάθε μαθητής  να έχει την δυνατότητα να φυτέψει τουλάχιστον ένα.

Η συμμέτοχή μας σε ένα τέτοιο πρόγραμμα αποτέλεσε ξεχωριστή εμπειρία εφόσον  είναι μία δράση που σπανίζει τον τελευταίο καιρό και ενισχύει το συναίσθημα της προσφοράς και της ευαισθητοποίησης των μαθητών στο περιβάλλον που έχει υποστεί πολλά τα τελευταία χρόνια από πυρκαγιές.