Τσικνοπέμπτη στο ΓΕΛ Ιαλυσού

ΑΠΟ: Μαρία Αντωνά - Μαρ• 11•16

IMG_2343Κάθε χρόνο η ημέρα της Τσικνοπέμπτης γιορτάζεται από τους μαθητές στο Λύκειο Ιαλυσού. Για αυτό το σκοπό  επιλέγεται ο σχολικός περίπατος του συγκεκριμένου μήνα να πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου έτσι ώστε οι μαθητές να μπορούν να οργανώσουν τις εκδηλώσεις τους.Έρχονται μασκαρεμένοι και  συγκεντρώνονται στο γήπεδο του σχολείου και κάθε τμήμα ξεχωριστά ψήνει σε διάφορες γωνιές  ποικιλία από κρέατα μαζί με τους καθηγητές, γιορτάζοντας αυτήν την μέρα.

IMG_2340Φέτος, όλα τα παιδιά συγκεντρωμένα πάνω από τις ψησταριές  βοήθησαν στο ψήσιμο και διασκέδασαν με μουσική η οποία έπαιζε σε διαπασών από το χώρο του Γυμνασίου Ιαλυσού με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων του σχολείου .

Έτσι τιμήθηκε  το έθιμο της Τσικνοπέμπτης, το έθιμο της πιο ξεχωριστής ημέρας της δεύτερης εβδομάδας του Τριωδίου (που είναι γνωστή και ως «Κρεατινή»).

Η Τσικνοπέμπτη αποτελεί, ουσιαστικά, την απαρχή των εκδηλώσεων για την Αποκριά, αφού την επόμενη εβδομάδα ακολουθούν το Καρναβάλι και η Καθαρά Δευτέρα.

1. Ο/Η Μιχάλης Φραγκίνης λέει:

Και του χρόνου πάντα τέτοια…