Ιόνιο Πανεπιστήμιο

ιπ

Στα πλαίσια της τετραήμερης εκδρομής του σχολείου μας στην Κέρκυρα, επισκεφτήκαμε το «Ιόνιο Πανεπιστήμιο».

Σύμφωνα με κάποια πράγματα που μας είπε η κα Αλεξάνδρα Καββαδία η οποία είναι καθηγήτρια αρχειονομίας του Πανεπιστημίου, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο ιδρύθηκε το 1984.

Εμείς, περιηγηθήκαμε στις αίθουσες του τμήματος Βιβλιοθηκονομίας, Αρχειονομίας και Μουσειολογίας.

Επίσης παρακολουθήσαμε πως γίνεται το μάθημα σε δύο αμφιθέατρα του Πανεπιστημίου από διαφορετικούς καθηγητές, και ακούσαμε δύο πρωτοετής φοιτητές να μας μιλάνε για το πως τους φαίνεται το Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Στο τέλος η κα Αλεξάνδρα μας έδειξε ένα power point σχετικά με το Πανεπιστήμιο.

Το Πανεπιστήμιο μας φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, και ευχαριστούμε την κα Αλεξάνδρα Καββαδία που μας μίλησε και μας ξενάγησε στους χώρους του Πανεπιστημίου.

Πηγή Φωτογραφίας: Ελευθερία Κώτσικα

Αλεξάνδρα Μπαρτζούκα

Ναούμα Μέτσιου

Ματίνα Κουτσή