Η πολιούχος του χωριού, η Αγία Παρασκευή

αγια-300x162

Η πολιούχος του χωριού μας είναι η Αγία Παρασκευή. Στο κέντρο του χωριού υπάρχει μια μεγάλη εκκλησία χτισμένη προς τιμήν της.

Ο ναός της Αγίας Παρασκευής όπως σώζεται σήμερα, χτίστηκε από οικοδόμους του χωριού μας το 1847. Υπήρχε όμως από τα παλαιότερα χρόνια στην ίδια θέση άλλος ναός, πάλι της Αγίας Παρασκευής, ένας μικρός ναός, χωρίς να έχουμε πληροφορίες πότε είχε χτιστεί και τι μορφή είχε, αφού το 1777 λειτούργησε εκεί ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός.

Ο ναός είναι ένας όμορφος ναός, με ένα απλό αλλά εντυπωσιακό τέμπλο και πολύ όμορφες τοιχογραφίες που απεικονίζουν τους Αγίους και τις Αγίες.

Κάθε 26 Ιουλίου, ημέρα εορτής της Αγίας Παρασκευής, γίνεται η περιφορά της εικόνας στο χωριό και το βράδυ ακολουθεί γλέντι με μουσική και χορό καθώς και την τράπεζα αγάπης που διοργανώνει ο ιερέας του χωριού στον αυλείο χώρο του δημοτικού σχολείου.

Πηγή πληροφοριών: «Γαλατινή» του Νικολάου Κ. Γκαντώνα

Πηγή φωτογραφίας: Κωνσταντίνος Κωτούλας

Ματίνα Κουτσή

Αλεξάνδρα Μπαρτζούκα