Πλανητάριο

sun-3327664__340

Την περασμένη Παρασκευή επισκεφθήκαμε το πλανητάριο της Θεσσαλονίκης στα πλαίσια της ημερήσιας εκδρομής του σχολείου μας. Εκεί, είδαμε μια ταινία που είχε ως θέμα τους δεινόσαυρους. Γνωρίσαμε κάποια είδη τους και τους λόγους που εξαφανίστηκαν. Μετά, μπήκαμε στην αίθουσα τεχνολογίας όπου είδαμε παλιά αυτοκίνητα που είχαν βραβευθεί ως τα καλύτερα εκείνης της εποχής. Στη συνέχεια, επισκεφθήκαμε την σύγχρονη αίθουσα όπου εκεί παίξαμε πολλά παιχνίδια και διασκεδάσαμε. Επίσης, είδαμε ένα βίντεο που είχε ως θέμα τους πλανήτες και τους γαλαξίες .Οι υπεύθυνοι μας εξηγούσαν την διάμετρο των πλανητών και πόσο απέχουν από τον ήλιο.

Σας συνιστούμε να πάτε στο πλανητάριο γιατί εκεί θα γνωρίσετε τον κόσμο με ένα διαφορετικό τρόπο που δεν έχετε ξανασυναντήσει.

Πηγή φωτογραφίας: www.pixabay.com

Γιάννης Αλεξίου

Δημήτρης Βουζιανάς

Νίκος Λαζόγκας