«Η Ενδοσχολική Βία και οι Συνέπειες της» από τον μαθητή Διακανθό Χρύσανθο, Γ1

Τη σημερινή εποχή ο σχολικός εκφοβισμός και η ενδοσχολική βία είναι ένα εξαιρετικά συχνό γεγονός, το οποίο είναι ιδιαίτερα αγχωτικό για τους σημερινούς νέους και τη σημερινή κοινωνία.

Δυστυχώς οι περισσότερες περιπτώσεις ξεκινούν με ένα απλό χτύπημα, σωματικό ή ψυχολογικό και φθάνουν μέχρι και την πρόκληση σοβαρής ζημίας στο σώμα ή την ψυχή.

Όμως δεν σταματάει εκεί, καθώς εξελίσσεται  σε παρενόχληση από νέα αγόρια εις βάρος αθώων και αμέριμνων κοριτσιών. Αλλά οι θύτες εκμεταλλευόμενοι τις νέες τεχνολογίες συνεχίζουν το ίδιο πράγμα και  στο διαδίκτυο με τον παγκοσμίως γνωστό διαδικτυακό εκφοβισμό πράγμα που επιφέρει ανατριχιαστικές συνέπειες, όπως σοβαρά τραύματα στην ψυχολογία ενός έφηβου κοριτσιού ή αγοριού.

Φυσικά η πρόληψη αυτού του προβλήματος είναι αρκετά εύκολη καθώς όλα ξεκινάνε από την πρώτη κοινωνική ομάδα, την οικογένεια. Όλα ξεκινάνε  από εκεί, αφού όταν δεν υπάρχει αρκετή προσοχή και αγάπη στο σπίτι, τότε οι επιπτώσεις είναι αυτές που προαναφέρθηκαν.

Παρακολουθήστε το βίντεο με τα σκίτσα των μαθητών του γυμνασίου μας Σχολικός Εκφοβισμός 2021-2022-1