Δυσλεξία

δυσλεξία

Γεια σας είμαι ο Μανώλης Τσικούρας

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά που έχουν δυσλεξία.

Μπορώ να διαβάσω ή να γράψω  την ίδια  λέξη  μέσα στο κείμενο με διαφορετικούς τρόπους.

Διαβάζοντας αντιστρέφω  τα γράμματα ή τους αριθμούς.

Ενώ γνωρίζω τους κανόνες της γραμματικής όταν γράφω κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη δυσκολεύομαι στην ορθογραφία  ακόμη και όταν αντιγράφω .

Μου αρέσει να απαντάω στις ερωτήσεις προφορικά απ’ ότι να  τις γράφω.

Δυσκολεύτηκα πολύ να μάθω την προπαίδεια, τους μήνες, τα διαμερίσματα στο χάρτη της Ελλάδας   κ.ά.

Αγχώνομαι όταν πρέπει να αντιγράψω από τον πίνακα.

Πιστεύω ότι με ειδικές τεχνικές από ειδικευμένους δασκάλους μπορούν όλα αυτά τα προβλήματα να διορθωθούν. Αρκεί να υπάρχει θέληση .

Εξάλλου έχω για παράδειγμα  τις μεγαλοφυείς προσωπικότητες που κατάφεραν  παρά τα προβλήματα δυσλεξίας να μεγαλουργήσουν όπως ο  , Ουίνστον Τσόρτσιλ, Λεονάρντο Ντα Βίντσι, Άλμπερτ Αινστάιν, κ.λπ

Ουΐνστον Τσόρτσιλ: Ο Βρετανός πολιτικός ήταν δυσλεξικός, όπως και ο Ιούλιος Καίσαρας αλλά και ο Τζον Φιτζέραλντ Κένεντι.

Λεονάρντο Ντα Βίντσι: Ορισμένα κείμενα του Ιταλού καλλιτέχνη είναι γραμμένα έτσι ώστε να διαβάζονται μόνο μέσω της αντανάκλασής τους σε καθρέφτη, κάτι που έχει κάνει πολλούς να πιστέψουν ότι ο Ντα Βίντσι ήταν δυσλεξικός.

Άλμπερτ Αϊνστάιν: Όταν ο ευφυής επιστήμονας πήγαινε σχολείο, παρουσίαζε καθυστέρηση στη μάθηση, ακριβώς εξαιτίας της δυσλεξίας του.