Σχολικός εκφοβισμός

σχολικός εκφοβισμός

Σχολικός εκφοβισμός

Ο εκφοβισμός και η βία στο σχολείο είναι ένα σοβαρό πρόβλημα. Γενικά εκφοβισμός είναι όταν ένα παιδί ή μια ομάδα παιδιών προσπαθεί να πληγώσει κάποιο άλλο παιδί με άσχημες πράξεις και λόγια εναντίον του. Ο εκφοβισμός μπορεί να συμβεί με πολλούς τρόπους, είτε σωματικά με κλωτσιές, γροθιές και χτυπήματα, είτε λεκτικά με βρισιές, απειλές και άσχημες φήμες εναντίον κάποιου παιδιού ακόμα και μέσω του ιντερνέτ στις μέρες μας. Από τον εκφοβισμό προβλήματα έχουν και τα παιδιά που εκφοβίζουν αλλά κι εκείνα που εκφοβίζονται. Όσα παιδιά εκφοβίζουν μπορεί να δέχονται εκφοβισμό από άλλα παιδία ή ενήλικες ενώ επίσης νιώθουν ότι οι γονείς τους είναι αδιάφοροι και όχι κοντά τους. Τα παιδιά που εκφοβίζονται συνήθως δεν έχουν πολλούς φίλους, μπορεί να έχουν προβλήματα αναπηρίας και να δυσκολεύονται στα μαθήματα ενώ επίσης δεν έχουν καλή σχέση με την οικογένεια τους. Ο εκφοβισμός μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορους τρόπους στα σχολεία όπως με το να μιλάνε οι δάσκαλοι στα παιδιά συχνά γι αυτό το πρόβλημα, αλλά και στους γονείς τους, να τηρούνται κανόνες σε κάθε τάξη εναντίον της βίας, τα παιδιά να δουλεύουν όλα μαζί σε ομάδες για να έχουν καλές σχέσεις και ακόμα αν χρειάζεται οι δάσκαλοι να συζητάνε αυτό το θέμα με ειδικές υπηρεσίες που αντιμετωπίζουν αυτό το φαινόμενο.

σε συνεργασία με το κέντρο Πρόληψης Καλλιθέας  «Σταθμός»

οργάνωσε εκδήλωση την Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου με θέμα:

«Σχολική Βία: Μύθοι και Πραγματικότητα». Στην εκδήλωση μίλησε η ψυχολόγος  κ.Κατσιαφλιάνη Ιωάννα

σχολικός εκφοβισμός

Παναγιώτης   Μαυρόπουλος