Εξοικονομήστε ενέργεια!

1402901_orig

Της Κατερίνας Παπαδοπούλου, μαθήτριας του Γ2

morfes_energeiasΟποιαδήποτε μορφή δράσης από τα παιδικά παιχνίδια μέχρι τη λειτουργία των μηχανών και από το μαγείρεμα τροφών μέχρι τη γραμμή παραγωγής στο εργοστάσιο προϋποθέτει κατανάλωση ενέργειας.

Υπάρχουν διαφορά αντικείμενα που χρειάζονται ενέργεια είτε θερμική, πυρηνική αλλά και άλλου είδους, όπως ηλιακή  ή ενέργεια από το νερό ή τον άνεμο. Για να εξοικονομήσουμε, δηλαδή να χρησιμοποιούμε λιγότερη ενέργεια μπορούμε να ακολουθήσουμε κάποιους πρακτικούς τρόπους. Έτσι και αλλιώς η εξοικονόμηση της ενέργειας αφορά πολλούς τομείς της καθημερινότητας μας.

Εξοικονόμηση ενέργειας είναι ελάττωση της ενέργειας που χρησιμοποιούμε και εννοείται πως εάν χρησιμοποιούμε λιγότερη ενέργεια αυτό έχει όφελος και προς την οικονομία αλλά και προς το περιβάλλον.

Για να κάνει κάποιος εξοικονόμηση ενέργειας θα πρέπει φυσικά να γνωρίζει τι είναι και τι σημαίνει. Αρκετοί από εμάς δεν εξοικονομούν ενέργεια γιατί  δεν ξέρουν πώς και πότε να το κάνουν.

1

Να μερικοί τρόποι:

• Αλλάζουμε τις λάμπες πυρακτώσεως στο χώρο μας με λάμπες εξοικονόμησης τύπου LED.
  • Κλείνουμε την τηλεόραση, το στερεοφωνικό, και γενικά όλες τις ηλεκτρικές συσκευές από τον κεντρικό διακόπτη.
  • Η σωστή μόνωση του σπιτιού εξασφαλίζει δροσιά το καλοκαίρι και ζέστη το χειμώνα.
  • Δεν “ξεχνάμε” τους φορτιστές στην πρίζα όταν δεν τους χρησιμοποιούμε.
  • Χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία πλύσης στο πλυντήριο ρούχων και πλένουμε μόνο όταν ο κάδος είναι γεμάτος.
  • Τοποθετούμε ηλιακό θερμοσίφωνα.
  • Τοποθετούμε στην ταράτσα μας ένα φωτοβολταϊκό σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.

Ideensammlung - Erneuerbare Energien

Αλλά υπάρχουν και τρόποι εξοικονόμησης ενέργειας που μπορούν να εφαρμοστούν και στα σχολεία όπως:

• Υπολογισμός των απαιτήσεων σε ενέργεια των ηλεκτρικών συσκευών.
  • Αξιοποίηση του φυσικού φωτισμού.
  • Σβήσιμο των φώτων σε αίθουσες και διαδρόμους, όταν δεν είναι απαραίτητο να είναι αναμμένα.
  • Μονώσεις τοίχων και στεγών.
  • Αναβάθμιση καυστήρα θέρμανσης.
  • Τοποθέτηση γεωθερμίας.

Η εξοικονόμηση ενέργειας στα σχολεία είναι πολύ σημαντική, διότι με αυτόν τον τρόπο εμείς, η πιο καινούργια γενιά μαθαίνουμε να προσέχουμε και να ενημερωνόμαστε και έτσι θα κάνουμε καλό στον περιβάλλον.

25

Εμείς ως μαθητές με οικολογική συνείδηση θα πρέπει μέσα στην καθημερινότητα του σχολείου, να εφαρμόζουμε κάποια πράγματα:

• Να πετάμε τα ανακυκλώσιμα σκουπίδια στους μπλε κάδους.
  • Να κλείνουμε τους υπολογιστές όταν δεν χρειάζονται.
  • Να σβήνουμε τα φωτά φεύγοντας από την τάξη αλλά και τη θέρμανση.

Και μην ξεχνάτε πως για να εξοικονομήσετε ενέργεια θα πρέπει να γνωρίζετε μερικά πράγματα σχετικά με αυτό το θέμα. Γι’ αυτό πρώτα θα πρέπει να ενημερωθείτε και κατόπιν να εφαρμόσετε όλα τα παραπάνω αλλά και αρκετά ακόμα!

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Εξοικονομήστε ενέργεια!"