Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών!

1443

Στα πλαίσια της υλοποίησης Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων για την παροχή Πρώτων Βοηθειών σε σχολικές μονάδες πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 30-11-2017 στο Γυμνάσιο Κορινού σχετικό πρόγραμμα, που οργάνωσε η Διασωστική Ομάδα Πιερίας (Δ.Ο.Π.). Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αφορά στην εκπαίδευση των μαθητών σε βασικά θέματα Πρώτων Βοηθειών και περιλαμβάνει τις ενότητες:

• Τραύμα
  • Αιμορραγία
  • Ρινορραγία
  • Έγκαυμα
  • Διάστρεμμα – εξάρθρημα
  • Βασική Υποστήριξη της Ζωής σε ενήλικες (ΚΑΡ.Π.Α) καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση
  • Πλάγια θέση ασφαλείας και
  • Πνιγμονή από ξένο σώμα (τεχνική Heimlich).

1420 1418

Η πρόεδρος της Δ.Ο.Π. κ. Αθηνά Γεραρίδου και η συνεργάτιδά της κ. Μαριάνθη Παπαδοπούλου με ιδιαίτερη επιμέλεια ενημέρωσαν αναλυτικά τους μαθητές της Β’ τάξης  για τα παραπάνω θέματα και έκαναν επίδειξη του τρόπου παροχής πρώτων βοηθειών. Επιπλέον απάντησαν σε όλες τις απορίες των μαθητών, προτείνοντάς τους συγκεκριμένους τρόπους προστασίας από τραυματισμούς.

1438 1427

Ο διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου Κορινού αισθάνονται την υποχρέωση να ευχαριστήσουν δημόσια τη Διασωστική Ομάδα Πιερίας και να συγχαρούν την πρόεδρο κ. Αθηνά Γεραρίδου για την άψογη ενημέρωση των μαθητών του σχολείου. Πρωτοβουλίες όπως αυτή συμβάλλουν αποτελεσματικά στην υπεύθυνη πληροφόρηση των μαθητών καθώς και στην πρόληψη και επιτυχή αντιμετώπιση περιστατικών τραυματισμών που δυστυχώς εκδηλώνονται συχνά στις σχολικές μονάδες της χώρας μας.

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών!"