Ενημέρωση από τη Δ/νση Δασών Πιερίας

DSC01998

DSC01992 DSC01991

Στο πλαίσιο του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Δέντρα και φυτά στο περιβάλλον του σχολείου», που υλοποιείται φέτος στο Γυμνάσιο Κορινού πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 30-4-2018, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, ενημερωτική εκδήλωση από τη Διεύθυνση Δασών Πιερίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στην περιβαλλοντική ομάδα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση σχετικά με τα δάση της περιοχής μας, τους κινδύνους που τα απειλούν, τα μέτρα προστασίας για τη διάσωση της χλωρίδας και της πανίδας, καθώς και πλούσιο υλικό που ετοίμασαν οι υπάλληλοι της Διεύθυνσης Δασών.

DSC01995 DSC01994

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Άννα Μπατσαρά, Δασοπόνο-Παιδαγωγό και τον κ. Ιωάννη Γραμματικόπουλο, Δασοφύλακα για την άμεση ανταπόκρισή τους στην πρόσκληση να επισκεφτούν το σχολείο μας και να μας παρουσιάσουν το άκρως ενδιαφέρον και χρήσιμο υλικό που ετοίμασαν για το περιβάλλον, τα δάση, τα οφέλη τους και τη σημασία της αειφορικής διαχείρισής τους. Θεωρούμε αναγκαία την άμεση ευαισθητοποίηση όχι μόνο των μαθητών αλλά και ολόκληρου του πληθυσμού πάνω σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και καλλιέργειας περιβαλλοντικής συνείδησης έτσι, ώστε να συνεχίσει να υπάρχει ζωή σ΄ αυτόν τον πλανήτη!

DSC01993 DSC01998

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Ενημέρωση από τη Δ/νση Δασών Πιερίας"