Εκδήλωση για τη Γενοκτονία των Ποντίων

xj2nsm1558173957721

3099 3104

Επετειακή εκδήλωση με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γενοκτονία των Ποντίων πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 21 Μαΐου 2019 στο Γυμνάσιο Κορινού. Η εκδήλωση περιλάμβανε ανάγνωση του χρονικού των γεγονότων και εκτέλεση ποντιακών τραγουδιών που συνδέονται με το γεγονός της γενοκτονίας. Επιπλέον, προβλήθηκε η ταινία GENOCIDE- A true story, της Βασιλικής Τσανακτσίδου και του Pontian Society “Pontos” of Norwal CT. Πρόκειται για μια εξαιρετική ταινία με σπάνια ντοκουμέντα από τη γενοκτονία και γλαφυρές περιγραφές των όσων υπέστησαν τα θύματα της τουρκικής θηριωδίας.

Ευχαριστούμε θερμά τους παραγωγούς της ταινίας που μας παραχώρησαν το δικαίωμα της δημόσιας προβολής της.

Τη διοργάνωση της ιδιαίτερα επιμελημένης αυτής εκδήλωσης είχε η καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας του σχολείου κ. Ευφραξία Γεωργαντά.

??????????????????????????????? 3105 3101 3100ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ-ΠΟΝΤΙΩΝ-ΕΚΔΗΛΩΣΗ-Αντιγραφή-1024x723

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Εκδήλωση για τη Γενοκτονία των Ποντίων"