Επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο!

441 496

Το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν στις 10 Νοεμβρίου 2021, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης στο μάθημα της Ιστορίας. Η επίσκεψη αυτή ήταν η πρώτη μετά την εκδήλωση της πανδημίας και έγινε με την τήρηση όλων των μέτρων προστασίας για τον περιορισμό διάδοσης του covid-19.

Το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης αποτελεί παράρτημα του Πολεμικού Μουσείου της Αθήνας και στεγάζεται σε κτίριο, δημιούργημα του αρχιτέκτονα Vitaliano Posseli, που κτίστηκε το διάστημα 1900-1902 και ανακαινίστηκε. Σκοπός του μουσείου είναι να συμβάλει στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης στη Βόρειο Ελλάδα και να προβάλλει την ιστορική συνέχεια του Ελληνισμού από την αρχαιότητα μέχρι τις ημέρες μας, πραγματοποιώντας ένα μάθημα ελληνικής ιστορίας στη νέα γενιά.

491 490 487 484 482 481

Η μόνιμη συλλογή του μουσείου που εκτίθεται στον πρώτο όροφο του κτιρίου παρουσιάζει τη συνεχή πορεία του Ελληνισμού στον 19ο και στον 20ο αι. με έμφαση στις συγκρούσεις και στις πολεμικές συρράξεις. Τα εκθέματα είναι κυρίως όπλα (τυφέκια, ξίφη, πολυβόλα, κλπ.) που χρησιμοποιήθηκαν κατά καιρούς από τον ελληνικό στρατό, το ναυτικό και την αεροπορία, ομοιώματα πλοίων του πολεμικού στόλου, στολές όλων των σωμάτων των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων, χάρτες, φωτογραφίες της εποχής, παράσημα, έγγραφα, επιστολικά δελτάρια, και άλλα ατομικά είδη των στρατιωτών. Ακόμα εκτίθεται μια σειρά έργων τέχνης (πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά, λιθογραφίες), με θέμα τις σημαντικότερες στιγμές των πολεμικών συρράξεων και την ανδρεία των Ελλήνων στρατιωτών. Ο Χώρος Μνήμης της Αντιδικτατορικής Αντίστασης εγκαινιάστηκε το 2017 και στεγάζεται μόνιμα σε αίθουσα του Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης.

480 478 474 472 471 469 468 466 465

Στον προαύλιο χώρο του μουσείου εκτίθενται ελαφρά τεθωρακισμένα οχήματα, μαχητικά αεροπλάνα, τορπίλες που χρησιμοποιούνταν κατά το παρελθόν από τις ελληνικές ένοπλες δυνάμεις.

Οι εντυπώσεις των μαθητών και μαθητριών μετά το τέλος της ξενάγησης ήταν άριστες, καθώς μέσα από τον πλούτο των εκθεμάτων του Μουσείου ξετυλίχτηκε μπροστά τους το πρόσφατο ιστορικό παρελθόν της χώρας μας.

Στη διδακτική αυτή επίσκεψη τους μαθητές συνόδευσαν ο διευθυντής του σχολείου κ. Πούτης Ιωάννης και οι εκπαιδευτικοί κ. Λάζος Χρήστος και κ. Δρικούδη Ιωάννα.

462 460 459 458 456 454 453 450 449 447 446 445 444 443

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο!"