ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ! Δράση κατά της ενδοσχολικής βίας!

274293726_1650466675302087_3007717125048798405_n(1)

Γυμνάσιο Κορινού

6 Μαρτίου

padlet-81b14qd9eoh1cnfb

Στο δικό μας σχολείο προσπαθούμε.

Προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι και πολίτες. Προσπαθούμε να χαιρόμαστε κάθε στιγμή.

Καταλαβαίνουμε πως από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί όλα να χαθούν.

Κάποιες φορές όμως υπάρχουν και άσχημες στιγμές. Στιγμές που κάποιοι υποφέρουν.

Χρειάζεται διάθεση, συμμετοχή και προσπάθεια από όλα τα μέλη τους σχολείου:

• Διευθυντές
  • Εκπαιδευτικοί
  • μαθητές
  •  γονείς.

Πώς το σχολείο μας προσπαθεί να περιορίσει τα φαινόμενα βίας;

• Ο κανονισμός, οι αποφάσεις και οι πρακτικές του σχολείου συνδιαμορφώνονται από τα μέλη του με σεβασμό και δικαιοσύνη.
  •  Η διδασκαλία γίνεται με βάση τις ιδιαιτερότητες και τις κλίσεις κάθε παιδιού.
  • Δίνεται έμφαση στα ανθρώπινα δικαιώματα, στην επικοινωνία, στην κατανόηση και την αποδοχή με απώτερο στόχο τη συνεργασία.
  • Ενημερωνόμαστε για να διαχειριζόμαστε αποτελεσματικά φαινόμενα συγκρούσεων.
  • Συμμετέχουμε σε δράσεις που προάγουν το σεβασμό και την εμπιστοσύνη, όπως το ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο και  «Το Χαμόγελο του Παιδιού» πραγματοποιεί  για 9η συνεχή χρονιά την εκστρατεία Μίλα Τώρα με αφορμή  τη μέρα αυτή.

Με βασικό μήνυμα το «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ»  το Χαμόγελο του Παιδιού καλεί  όλα τα σχολεία και τα παιδιά να συμμετέχουν και να δημιουργήσουν το δικό τους μήνυμα, το οποίο θα αναρτηθεί και  θα προβληθεί αντίστοιχα στα Social Μedia του Οργανισμού και στην ιστοσελίδα  milatora.gr

Όλες οι δράσεις γίνονται στο πλαίσιο της συνεργασίας με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και του εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος  από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με τίτλο «ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ-ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ».

Οι μάσκες της πανδημίας δεν πρέπει να μας κάνουν να σιωπούμε απέναντι σε συμπεριφορές που πλήττουν την προσωπικότητα κανενός μαθητή. Αν δεν μπορεί το θύμα να μιλήσει πρέπει όλοι να πάρουμε θέση. Σε ένα δημοκρατικό σχολείο οφείλουν οι μαθητές να έχουν θέση κατά της βίας, θα πρέπει να μάθουν να εμπιστεύονται και να συνεργάζονται. Μετά από ενημέρωση που έγινε σε τμήματα και ανταλλαγή εμπειριών, με πολύ ενδιαφέρον και  χαρά μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού συμμετείχαν στη δράση και ζωγράφισαν το σύνθημα «Μίλα Τώρα», καθώς  και άλλες φράσεις ενάντια στη σχολική βία και τον εκφοβισμό.

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ

stop bulling

ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ

stop bulling now

όλοι μοναδικοί όλοι ίσοι

Α.

μίλα τώρα α2

ΠΑΛΑΜΕΣ ΑΝΟΙΚΤΕΣ

μίλα τώρα γ1

όχι στη βία

ναι στη φιλία

Οι  μαθητές/τριες  που συμμετείχαν με έργα τους  στη δράση:

Α1: Αβραμίδης Αργύρης, Γαλανού Αλκινόη, Καλαϊτζίδης Αλέξανδρος

Α2: Κατσούρα Χαρούλα, Κουσίδου Χρυσή, Μέτα Εριόλα, Μπάμπη Χρύσα, Παπαγεωργίου Βασιλική, Παυλίδου Βασιλική

Β1: Βαρσαμάκης Κωνσταντίνος,  Ιωαννίδου Παρασκευή, Κατσούρα Μάλαμα, Μπουντάκης Δημήτρης – Ραφαήλ

Β2: Σεϊταρίδου Παρθένα, Τζεμολλάρι Ρεμζί

Γ1: Αϊδονίδου Ιωάννα, Βασιλειάδης Παναγιώτης, Θεοδοσίου Αποστόλης – Παναγιώτης, Θεοδωράκης Εμμανουήλ, Καμτζίου Ορέστης

Παράλληλα, οι μαθητές/ τριες των τμημάτων Α1,Α2,Α3 δημιούργησαν το σύνθημα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ στον προαύλιο χώρο του σχολείου με τον συντονισμό των εκπαιδευτικών Ζαπουνίδου Χρυσή και Χατζηπουργάννη Ιωάννη τους οποίους θερμά ευχαριστούμε.

274293726_1650466675302087_3007717125048798405_n(1)

Οι δράσεις  πραγματοποιήθηκαν, αφού τηρήθηκαν απαρέγκλιτα οι οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον COVID-19.

Υπεύθυνες καθηγήτριες της δράσης:

Αλμπανίδου Ελένη, Μάνη Βασιλική

Αφήστε το σχόλιο σας στο "ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ! Δράση κατά της ενδοσχολικής βίας!"