Εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων

rose

Εκδήλωση για την για την Ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος των Εβραίων πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017 στο Γυμνάσιο Κορινού. Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας αφιερώθηκαν δύο διδακτικές ώρες προκειμένου οι μαθητές να ενημερωθούν για το Ολοκαύτωμα, μια και η 27η Ιανουαρίου καθιερώθηκε διεθνώς ως Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος, με ψήφισμα των Ηνωμένων Εθνών το 2005.

Ειδικότερα οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού ενημερώθηκαν από τον διευθυντή του σχολείου κ. Πούτη Ιωάννη για το ιστορικό του Ολοκαυτώματος των Εβραίων και τις θηριωδίες που διέπραξαν οι Ναζί, παρακολούθησαν βίντεο και φωτογραφικό υλικό σχετικά με τις μεθόδους εξόντωσης που εφαρμόστηκαν κατά των Εβραίων της Ευρώπης, ενώ στο τέλος έγινε προβολή της ταινίας του Ρομπέρτο Μπενίνι «Η ζωή είναι ωραία».

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων"