Εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

ImageHandler2.ashx

??????????????????????????????? DSC00347

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Κορινού εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου κ. Ανέστη Μαργαριτίδη πάνω σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο καθώς και για τους κινδύνους που απειλούν τους χρήστες του. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook) τα οποία χρησιμοποιούν σε μεγάλο ποσοστό νέοι άνθρωποι, αγνοώντας κάποια αναγκαία μέτρα προστασίας των προσωπικών δεδομένων τους.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου"