Let’s Do It! Συμμετοχή στη δράση εθελοντικού καθαρισμού

Το Γυμνάσιο Προμάχων συμμετέχοντας στην εθελοντική καμπάνια καθαρισμού «Let’s Do It» προχώρησε την Πέμπτη 3-4-2014 στον καθαρισμό των χώρων του σχολείου. Από νωρίς το πρωί οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου εξοπλισμένοι με τα απαραίτητα σύνεργα καθαρισμού και υπό την καθοδήγηση του διευθυντή του σχολείου κ. Ευστάθιου Πασόη επιδόθηκαν στον σχολαστικό καθαρισμό του προαύλιου χώρου του σχολείου, του γυμναστηρίου καθώς και άλλων εσωτερικών χώρων. Εκτός από τους μαθητές στον καθαρισμό συμμετείχαν και μέλη του συλλόγου διδασκόντων. Τα αποτελέσματα της δράσης ήταν εντυπωσιακά, όπως φαίνεται στο βίντεο και στις φωτογραφίες που ακολουθούν.

Το «Let’s Do It» αποτελεί τη μεγαλύτερη και πιο ταχέως αναπτυσσόμενη εθελοντική καμπάνια καθαρισμού σε παγκόσμια κλίμακα. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος. Ο Δήμος Αλμωπίας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά συμμετέχει στην εθελοντική καμπάνια καθαρισμού καλώντας όλους  τους συλλόγους, την μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα, τους επιχειρηματίες και γενικότερα όλους τους δημότες της Αλμωπίας να συμμετέχουν στην εθελοντική δράση Let’s Do It!

IMGP0762

IMGP0761