Γαμήλια έθιμα του τόπου μας!

ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΓΑΜΟΥ ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ  ΠΡΟΜΑΧΩΝ

σάρωση0033

Η καταγραφή των παρακάτω εθίμων στηρίχθηκε  σε συνέντευξη που πήρε  η μαθήτρια της Γ” ταξης  Δήμητρα Νάσκου από τις γιαγιάδες της Αθανασιάδου Μαρία και  Νάσκου Δήμητρα, κατοίκους Σωσάνδρας, οι οποίες  κατάγονται από τους Προμάχους. Μέρος του υλικού προέρχεται από συνεντεύξεις που πήραν μαθητές του Γυμνασίου μας στα πλαίσια  της υλοποίησης προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης κατά το σχολικό έτος 1997-1998,  καθώς και από τους μαθητές  που κατέγραψαν  τοπικά έθιμα στα πλαίσια της διδασκαλίας του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας κατά τη σχολική χρονιά  2007-2008. Την επιμέλεια της εργασίας αυτής  είχε η καθηγήτρια Μαζγαλτζίδου Ελένη, φιλόλογος,  με τη βοήθεια της οποίας ερμηνεύτηκαν και οι συμβολισμοί των εθίμων. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους κατοίκους των Προμάχων και  της Σωσάνδρας, που μας εμπιστεύθηκαν όλα αυτά τα χρόνια  με μεγάλη προθυμία πολύτιμο φωτογραφικό υλικό και μας έδωσαν συνεντεύξεις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες.

σάρωση0036 σάρωση0035