Συμμετοχή στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

im1

Το Γυμνάσιο Προμάχων συμμετείχε στο 6ο Μαθητικό  Συνέδριο Πληροφορικής με  την εργασία Ο μύθος του Αισώπου «ο λαγός και η χελώνα» σε 3D ANIMATION με το προγραμματιστικό περιβάλλον Alice 3. Το Συνέδριο διοργανώθηκε από την   Περιφερειακή  Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, στο NOESIS  την Πέμπτη 8 Απριλίου 2014.

Οι μαθήτριες της Γ” Γυμνασίου Δήμητρα Νάσκου, Ραφαέλα Καραγιαννίδου, Χριστίνα Ρίζου και  Μαρία Τζίνη, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Μαρία Πόπη δημιούργησαν μια ταινία μικρού μήκους σε 3D Animation με τη βοήθεια του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Alice 3. To animation που έχει δημιουργηθεί είναι ο γνωστός μύθος του Αισώπου «Ο λαγός και η χελώνα». Οι μαθήτριες έγραψαν το σενάριο, σκηνοθέτησαν, προγραμμάτισαν και έκαναν το μοντάζ δημιουργώντας τη συγκεκριμένη ταινία, την οποία και παρουσίασαν στο συνέδριο.