Το ταξίδι ξεκίνησε.

ΑΠΟ: bibiant - Δεκ• 20•19

Το ταξίδι τους ξεκίνησε από το Ιράκ και το Ιράν. Ήταν η πόλη τους, η πατρίδα τους .Δεν μπορούν να ξεχάσουν  φαγητό  τα φαλάφελ και τα χάμπουργκερ. Η γεύση τους θα φέρνει τώρα πια τόσες αναμνήσεις.

Όταν ξεκίνησαν το ταξίδι τους δεν ήξεραν ότι θα έκαναν 6 μήνες να φτάσουν στην Τουρκία. Η πόλη ήταν πολύ πιο ωραία από αυτό που περίμεναν αλλά δεν έμειναν γιατί είχαν ακόμη 5 μήνες ταξίδι μέχρι να φτάσουν στην Σάμο. Η θάλασσα, μα δεν ξεχνιέται η απέραντη γαλάζια θάλασσα και τα σπίτια … Αυτό όμως που δεν μπορούν να ξεχάσουν είναι οι άνθρωποι.

Ο Χασάν, ο Αχμέτ, ο Μουχάμετ, η Ρόϊα και ο Μοχαμάντ είναι νέοι μαθητές στο σχολείο μας. Αγαπάνε πολύ την δική τους γλώσσα μα έχουν μάθει πολύ καλά να μιλάνε ελληνικά. Ο Μοχαμάντ είναι ο μικρότερος και έμαθε στην Ελλάδα να κάνει ποδήλατο.