Πολιτιστικά και Περιβαλλοντικά Προγράμματα στο σχολείο μας

pol

Τα τελευταία χρόνια  το πρόγραμμα  σπουδών των σχολείων εμπλουτίζεται από μία σειρά Δράσεων, Προγραμμάτων Πολιτιστικών, Περιβαλλοντικών, Αγωγής Υγείας  που δεν υπαγορεύονται από το επίσημο αναλυτικό πρόγραμμα και δίνουν τη δυνατότητα στους μαθητές να αποδράσουν από τον ασφυκτικό κλοιό των υποχρεωτικών μαθημάτων και να παρακολουθήσουν ένα Πρόγραμμα δικής τους επιλογής απαλλαγμένοι το άγχος του βαθμού και της αξιολόγησης.

Τα Προγράμματα αυτά χτίζουν γνώσεις, εμπλουτίζουν εμπειρίες, συμβάλλουν στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης, προωθούν τον πολιτισμό και την καλλιέργεια της αισθητικής αντίληψης, συμβάλλουν στην ανάπτυξη περιβαλλοντικής ευαισθησίας, συντελούν στην αλλαγή στάσεων και συμπεριφορών  και επιχειρούν ένα άνοιγμα του σχολείου στην ευρύτερη κοινωνία.

per

Κατά το σχολικό έτος 2015-2016 στο σχολείο μας υλοποιούνται τέσσερα Πολιτιστικά και έξι Περιβαλλοντικά Προγράμματα.

Τα Πολιτιστικά Προγράμματα είναι τα εξής :

1.«Το συρτάκι του Ζορμπά συναντά  το χρυσό τακούνι της Ρωσίας»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Ιορδανίδου Σοφία και Κορδάτου Αθηνά.

2. «Πώς φτάχνουμε μια ταινία»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί ΘεοδοσιάδηςΙορδάνης και Τζελαλή Αικατερίνη.

3. «Η φωνή του Αρχέλαου»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Πουλτουρτζίδου Χαρίκλεια, Κρινάκη Μαλαματένια και Ποντίκας Σάββας.

4. «Μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco στο φυσικό και αστικό περιβάλλον»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Βαληλή Μαρία, Ποντίκας Σάββας και Καρρά Ευθαλία.

Τα Περιβαλλοντικά  Προγράμματα είναι τα εξής :

1. «Χαρτογραφώντας το σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον του Δήμου Ευόσμου»

Το Πρόγραμμα υλοποιεί  η  εκπαιδευτικός Σαμαρά Ευφροσύνη.

2. «Βουνά : Λαϊκές δοξασίες, μύθοι και παραδόσεις»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Ταουκτσή Διαλεχτή, Λιόρα Θεολογία, Παρασκευαΐδου Ελένη.

3. «Καστροπολιτείες»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Τσάμπουρα Στυλιανή, Τούλης Σαράντης, Στεργίου Λάμπρος.

4. «Δασικό μονοπάτι»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Τούλης Σαράντης,Τσάμπουρα Στυλιανή, Στεργίου Λάμπρος.

5. «Αειφορική διαχείριση των μνημείων της Unesco στο φυσικό και αστικό περιβάλλον»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Νιγριτινός Γεώργιος, Χριστοδούλου Αικατερίνη, Βαληλή Μαρία.

6. « ”Ενεργοί πολίτες” – περιβαλλοντικά εγγράμματοι- κοινωνικά αλληλέγγυοι»

Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Βλάχου Παναγιώτα, Χριστοδούλου Αικατερίνη.

Κυπραίου Στεφανία, Λογοθέτη Ειρήνη, μαθήτριες της Α΄ Τάξης