Επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στον Άγιο Αθανάσιο

αρχείο λήψης (2)

Εδώ και πολλά χρόνια η ενορία του Ιερού Ναού Αγίου Αθανασίου Ευόσμου διοργανώνει συσσίτιο για παιδιά και για πολλούς συνανθρώπους μας με οικονομικά προβλήματα, άνεργους και άστεγους. Τον χώρο αυτόν επισκέφτηκε την Δευτέρα 13  και την Παρασκευή  17 Δεκεμβρίου η Τρίτη τάξη του σχολείου μας μαζί με άλλα σχολεία και τον γνώρισε από κοντά.

Στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια ο παιδικός σταθμός «ΑΝΑΠΝΟΗ», που είναι χώρος απασχόλησης και ψυχαγωγίας παιδιών 2-4 ετών.

23456

Φέτος ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος μας έκανε την τιμή να εγκαινιάσει τους ανακαινισμένους χώρους του συσσιτίου, του γηροκομείου και του παιδικού σταθμού.  Η χαρά μας ήταν πραγματικά μεγάλη!

112233

Η εκκλησία με το συσσίτιο προσφέρει πάνω από 400 μερίδες φαγητού καθώς και πρωινό γεύμα σε όσους βρίσκονται σε ανάγκη. Το φιλοδώρημα που ρίχνει ο καθένας μας στον δίσκο που βγαίνει στην εκκλησία μπορεί να συμπληρώσει ένα γεύμα για μια οικογένεια που δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα.

Από τις μαθήτριες της Β΄ Τάξης Ελένη – Άννα Κακάλη και Χριστίνα Θεόδωρου