Οι μαθητές καπνίζουν…

αρχείο λήψης (2)

Μετά από έρευνα του ιατρικού συλλόγου σε συνεργασία με το ΥΠΕΘ και την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος ο ένας στους δέκα μαθητές Α΄ και Β΄ Γυμνασίου καπνίζουν, ενώ το 30% είναι παθητικοί καπνιστές.

Το 16,7% έχει δοκιμάσει τσιγάρο από την ηλικία των δώδεκα ετών και το 40% από 8 έως 11 ετών.  Όσο για τους λόγους που τους οδηγούν στο κάπνισμα η  περιέργεια είναι ο κύριος λόγος, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι οι έφηβοι αντιγράφουν συμπεριφορές που βλέπουν στο σπίτι: στα 6 από τα 10 σπίτια των μαθητών ο ένας ή και οι δύο γονείς καπνίζουν!

Η ερευνά πραγματοποιήθηκε σε 51.084 μαθητές σε 1.267 σχολεία στις 15 Μαρτίου 2016.  Οι μαθητές απάντησαν σε ερωτηματολόγιο και παρακολούθησαν σχετικό οπτικοαουστικό υλικό, ώστε να ενημερωθούν για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος

αρχείο λήψης (1) (1)

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/767181/article/epikairothta/ellada/kapnistes-to-10-twn-ma8htwn-toy-gymnasioy

Από τους μαθητές της Α΄ Τάξης Κομπόγιαννο Δημήτριο, Τσιπούρα Σοφιανό  και Χωλόπουλο Λάμπη