«Οι Μωμόγεροι» του μαθητή Αναστάση Δελίδη(Β3)

Είναι ένα λαϊκό παραδοσιακό θέατρο που διαδραματίζεται το Δωδεκαήμερο των Χριστουγέννων ( ξεκινά την επόμενη των Χριστουγέννων και διαρκεί έως και λίγο μετά τα Φώτα).  Πραγματοποιείται σε οκτώ δημοτικά διαμερίσματα της Κοζάνης, Τετράλοφος, Άγιος Δημήτριος, Αλωνάκια, Σκήτη, Πρωτοχώρι, Κομνηνά, Ασβεστόπετρα, Καρυοχώρι  και συνδέεται με την ισχυρή  παράδοση που κράτησαν ζωντανή οι πρόσφυγες από ορισμένες περιοχές του Πόντου.Στο θεατρικό συμμετέχουν 12 χορευτές και άλλα πρόσωπα όπως ο γέρος, η γριά, η νύφη κ.α.  Συνοδεία της ποντιακής λύρας οι Μωμόγεροι γυρίζουν όλες τις γειτονιές του χωριού, χορεύουν και τραγουδούν στο σπίτι κάθε νοικοκύρη  με ευχές για τη νέα χρονιά. Το έθιμο μπορεί να διαρκέσει μέχρι και τρεις ημέρες και ολοκληρώνεται αφού τα Μωμογέρια περάσουν από όλα τα σπίτια του χωριού.

Άτιτλο