‘Ερευνα για το κάπνισμα

καπ1

Ένα  από τα σημαντικότερα προβλήματα που αφορούν τις μαθητικές και, όχι μόνο, κοινότητες είναι το κάπνισμα εντός, αλλά και εκτός του σχολικού χώρου.  Για αυτόν τον λόγο, οι μαθητές του Γ3 του σχολείου μας θέλησαν να ερευνήσουν εις βάθος το θέμα και να επεξεργαστούν τις απαντήσεις που δόθηκαν  από τους μαθητές του σχολείου.

Παρόλο που ο αριθμός των μαθητών, που είναι χρήστες του τσιγάρου, είναι μικρός, το πρόβλημα του καπνίσματος παραμένει αισθητό, με 10 στους 136 μαθητές να καπνίζουν και να δικαιολογούν αυτή τους την πράξη ως αντίδραση στην πίεση που τους δημιουργεί η καθημερινότητα. Οι περισσότεροι από τους καπνιστές είναι αγόρια και η πλειοψηφία των μαθητών που καπνίζουν αναφέρουν πως άρχισαν το κάπνισμα στις δύο τελευταίες τάξεις του Γυμνασίου, ηλικίας 14-16. Ακόμα, δήλωσαν πως τις τελευταίες μέρες δεν ήταν πολλές οι αρνητικές απαντήσεις που πήραν, όταν προσπάθησαν να αγοράσουν τσιγάρα, καθώς και το 62,7% των μαθητών που πήραν μέρος στην  έρευνα πιστεύουν πως δεν θα ήταν δύσκολο κάποιος να τους προμηθεύσει με τσιγάρα. Τέλος, σχεδόν το 75 με 80% των μαθητών είναι ενημερωμένοι σχετικά με τους κινδύνους και τις αρνητικές επιπτώσεις του καπνίσματος και θα ήταν πρόθυμο να συμμετάσχει σε πιθανή εκστρατεία κατά του καπνίσματος.

καπ1 καπ2 καπ3 καπ4

του μαθητή Χασιώτη Βασίλη ( Γ3)