Στην ομιλία του καθηγητή γλωσσολογίας κ. Μπαμπινιώτη!!

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Μάι• 26•17

Επιμέλεια άρθρου: Προβοπούλου Σ.

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ

Ο Δήμος Λαμιέων, ο Σύλλογος για την Ιστορία της Εκπαίδευσης στη Φθιώτιδα «Μιχάλης Παπαμαύρος», ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Φθιώτιδας και το Πνευματικό Κέντρο Ρουμελιωτών – Παράρτημα Φθιώτιδας  πραγματοποίησαν εκδήλωση  την Κυριακή στις 19 Μαρτίου στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας με ομιλητή τον Ομότιμο Καθηγητή Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών  Γιώργο Μπαμπινιώτη με θέμα: «Η δύναμη της Ελληνικής Γλώσσας». Την εκδήλωση αυτή τίμησε η πολιτιστική ομάδα του σχολείου μας. Ο Γιώργος Μπαμπινιώτης έκανε μια αναλυτική αναφορά στην ελληνική γλώσσα, χωρίζοντας την σε τρία μέρη: στη διαχρονικότητά της: η δύναμη της συνέχειας, στην καλλιέργεια: η δύναμη του ποιοτικού λόγου και στην οικουμενικότητα: η δύναμη τής διεθνούς γλωσσικής παρουσίας. Με την αναφορά του αυτή μας έκανε να αισθανθούμε ακόμα πιο περήφανοι για τον πολιτισμό μας και για τη γλώσσα μας, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μας έκανε να καταλάβουμε την διαχρονικότητά της, τη δύναμη του ποιοτικό της λόγου και την οικουμενικότητά της. Τον ευχαριστούμε απ” τα βάθη της καρδιάς μας που τίμησε την πόλη μας!

Λίγη βιογραφία…

Ο Γεώργιος Μπαμπινιώτης γεννήθηκε το 1939 στην Αθήνα και είναι Έλληνας γλωσσολόγοςφιλόλογος και καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Σπούδασε φιλολογία στη φιλοσοφική σχολή Αθηνών. Το 1962 έλαβε το πτυχίο του, ενώ συνέχισε τις σπουδές του στην Ελλάδα και τη Γερμανία με υποτροφία.  Έγινε καθηγητής Γλωσσολογίας στο Τμήμα Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών από μικρή σχετικά ηλικία (στα 35). Το 1991 εκλέχθηκε πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής και το 2000 Πρύτανης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου, θέση που κράτησε μέχρι το 2006, οπότε και ορίστηκε ομότιμος καθηγητής. Είναι ακόμη, πρόεδρος της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Αρσακείων – Τοσιτσείων Σχολείων, και Πρόεδρος της Γλωσσικής Εταιρείας των Αθηνών. Διετέλεσε πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος Ελληνικού Πολιτισμού. Το 2009 ορίστηκε επικεφαλής του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχει αναλάβει το διάλογο για τις αλλαγές στο Λύκειο και το εξεταστικό σύστημα ως προς την εισαγωγή στα Ανώτατα Ιδρύματα. Είναι αρθρογράφος σε γνωστή εφημερίδα ενώ ήταν και επιστημονικός συντάκτης τηλεοπτικών εκπομπών στην δημόσια τηλεόραση. Υπό την καθοδήγησή του λειτουργεί το «Κέντρο Λεξικολογίας» που το 1998 εξέδωσε το «Λεξικό της νέας ελληνικής γλώσσας».  Ο Γιώργος Μπαμπινιώτης υπήρξε υπουργός παιδείας, δια βίου μάθησης και θρησκευμάτων επί την υπηρεσιακή κυβέρνηση του Λουκά Παπαδήμου από τις 6 Μαρτίου 2012 μέχρι τις 17 Μαΐου 2012. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Γιώργος Μπαμπινιώτης βραβεύτηκε το 2002 με το Βραβείο Χέρντερ. Τέλος, έχει γράψει 9 λεξικά και θεωρείται ένας από τους πιο σημαντικούς, αν όχι ο σημαντικότερος, γλωσσολόγος που υπάρχει στη χώρα μας.

Ο κύριος Μπαμπινιώτης Γεώργιος μας είπε: «Η Ελληνική Γλώσσα έχει μια Οικουμενική Διεθνή παρουσία»

IMG_5762[1] IMG_5754[1]

IMG_5767[1]