Ας δημιουργήσουμε όλοι μαζί ένα καλύτερο διαδίκτυο

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Ιαν• 31•14

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο γιορτάζεται κάθε χρόνο τον Φεβρουάριο, φέτος γιορτάζεται στις 11 Φεβρουαρίου με κύριο σύνθημα «Ας δημιουργήσουμε όλοι μαζί ένα καλύτερο διαδίκτυο».

Η ημέρα αυτή αποτελεί εφαλτήριο ευαισθητοποίησης μικρών και μεγάλων στα θέματα που αφορούν την ασφαλή και ηθικά σωστή χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και όλων των διαδραστικών τεχνολογιών που είναι πια κομμάτι της καθημερινότητάς μας.

Στα πλαίσια αυτού του εορτασμού το σχολείο  θα εστιάσει στους κινδύνους του διαδικτύου για τους μαθητές και ιδιαίτερα στον διαδικτυακό εκφοβισμό (cyberbulling ).

Με τον όρο cyberbulling εννοούμε  πράξεις πίεσης, ταπείνωσης, παρενόχλησης, δυσφήμησης,με χρήση μέσων όπως ο υπολογιστής, που συνδέεται με το διαδίκτυο και το κινητό τηλέφωνο.

Μπορεί να εκδηλωθεί μέσω email,SMS, MMS,στα chat rooms στα blogs και σελίδες κοινωνικής δικτύωσης όπως (Facebook, Twitter κ.ά.)
Τα θύματα του cyberbulling έχουν προβλήματα σωματικά, ψυχολογικά και κοινωνικά.
Υποψήφια θύματα μπορούμε να είμαστε όλοι!!

Προσοχή λοιπόν συμπεριφερθείτε με σύνεση.

Υπάρχουν μερικοί βασικοί κανόνες που μπορούμε να ακολουθήσουμε:
  1.  Αγνόηση ενοχλητικών μηνυμάτων,
  2. Αποκλεισμός του αποστολέα που στέλνει απειλητικά ή ενοχλητικά μηνύματα
  3. Προειδοποίηση του αποστολέα
  4. Ενημέρωση γονέων ή δασκάλων
  5. Καταγγελία  σε αρμόδιους φορείς όπως SaferinternetSafelineΓραμμή βοήθειας υποστηρίζω
  6. Αναφορά του περιστατικού στην αρμόδια υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος