Απονομή Βραβείων στον Διαγωνισμό Βίντεο και Κολάζ του 19ου Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου μας.

DSC_0035

Η τελετή Απονομής στον Διαγωνισμό Κολάζ και Βίντεο για τους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων που προκήρυξε η Αντιδημαρχία Παιδείας και Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου μας στο πλαίσιο του 19ου Φεστιβάλ Παιδείας  πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 10 Απριλίου στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου.

Θέμα του διαγωνισμού ήταν η αγάπη και οι μαθητές, επιστρατεύοντας τη φαντασία και τη δημιουργική τους σκέψη και βρίσκοντας καταφύγιο έκφρασης μέσα από τη σύγχρονη τεχνολογία και τη μοντέρνα τέχνη, δημιούργησαν τα δικά τους έργα, γεμάτα από εικόνες και συναισθήματα αγάπης, τρυφερότητας και ευαισθησίας.  Το κοινό μπορούσε να θαυμάσει τα κολάζ των μαθητών στο φουαγιέ του Πολιτιστικού Κέντρου και μέσα στην αίθουσα του Κινηματοθεάτρου.

Την Κριτική  Επιτροπή αποτελούσαν οι: Γεώργιος Τσακίρης, Λάμπρος Ψυρράκης, Στέλιος Ντεξής (καθηγητές Σχολής Καλών Τεχνών Α.Π.Θ.), Περσεφόνη Μαρλάκα, Σωτήρης  Πανουσάκης (εκπαιδευτικοί καλλιτεχνικών μαθημάτων Β/θμιας Εκπαίδευσης).

DSC_0018

DSC_0026

DSC_0033

DSC_0014