Σχολικοί Αγώνες Κολύμβησης του μαθητή Χασιώτη Βασίλη (Γ3)

Πέντε  μαθητές του νομού Κοζάνης εκπροσώπευσαν τα Λύκειά τους στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Κολύμβησης, που διεξήχθησαν στις 3, 4 και 5 Φεβρουαρίου στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Ο μαθητής Ντάλλας Ευάγγελος, του 4ου ΓΕΛ Κοζάνης, κατάφερε να περάσει στον τελικό των 200μ. πεταλούδα με χρόνο 2:18.34’. Ακόμα, ο Νατσιός Φώτης, 3ου ΓΕΛ Κοζάνης, τερμάτισε 10ος στους προκριματικούς του 200μ. ύπτιο με τελικό χρόνο 2:20.08’. Επίσης ο Καρανάτσιος Στέλιος, μαθητής στο 1ο ΓΕΛ Κοζάνης, κατάφερε να μπεί στον τελικό των 100μ. πρόσθιο, με χρόνο 01:09.47’, όπου τερμάτισε 3ος, με χρόνο 1:06.90’, και πήρε το 7% για την μοριοδότηση των Πανελληνίων Εξετάσεων. Μαζί τους βρέθηκε και ο μαθητής του 4ου ΓΕΛ Κοζάνης Πεχλιβανίδης Γιάννη, που πήρε μέρος στα 100μ. ελεύθερο και τερμάτισε 13ος, με χρόνο 00:57.58’. Τέλος η Μαυροματίδου Δέσποινα, του 4ου ΓΕΛ Κοζάνης, πέρασε και αυτή στον τελικό των 200μ. πρόσθιο με τον 3ο καλύτερο χρόνο, όμως η τύχη δεν ήταν τελικά με το μέρος της, καθώς  ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού 4η με χρόνο 02:49.14’.

Η προετοιμασία των παιδιών έγινε με καθημερινές, σκληρές και πολύωρες προπονήσεις, υπό την καθοδήγηση των Ξυνάδα Δημητρίου και Διάφα Δημήτρη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους ευχόμαστε ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες!