Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων ετών τα ηλεκτρονικά παιχνίδια προσελκύουν το ενδιαφέρον των νέων. Έτσι από το να είναι μόνο μια μορφή ψυχαγωγίας τείνουν να γίνουν ένα νέο είδος εθισμού στο σημερινό τρόπο ζωής.

Ένα σημαντικό ποσοστό της νεολαίας οδηγείται σε εθισμό, πράγμα που προκαλεί προβλήματα τόσο στους ίδιους τους νέους, όσο και στις οικογένειές τους. Για παράδειγμα, οι έφηβοι στη σημερινή εποχή ξενυχτάνε παίζοντας ώρες, με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα στο σχολείο να μην μπορούν να παρακολουθήσουν το μάθημα και να νυστάζουν.

Όμως, σύμφωνα με επιστημονικά πορίσματα, παιδιά με δυσλεξία αποκτούν καλύτερες επιδόσεις στην ανάγνωση και στην παρατηρητικότητα. Επιπλέον αυξάνονται οι γενικές γνώσεις και η φαντασία τους.

Της Μαρίας Ασημακίδου (Β1)