Οι καλλιτεχνικές παρεμβάσεις στο σχολείου μας(συνέντευξη από την κ.Βολιώτη)

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 21•16

Επιμέλεια άρθρου: Λουκά Κ, Σμάνη Ε, Χορμόβας Β

S1140001

Η πολιτιστική μας ομάδα πήρε συνέντευξη από την καθηγήτρια καλλιτεχνικών του σχολείου μας κ. Βολιώτη Μαρία. Η κυρία Βολιώτη μας μίλησε για το λόγο που την ώθησε την τέχνη,  για τις καλλιτεχνικές της δημιουργίες.

Αναφέρθηκε στον τομέα τέχνης με τον οποίο ασχολείται.

Τα παιδιά του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της κυρίας Βολιώτη δημιούργησαν μια αναπαράσταση του κάστρου της Λαμίας σε μία από τις προσόψεις του σχολείου.

Στο ακόλουθο βίντεο, δημιουργία του «μικρού δημοσιογράφου» Χορμόβα Βασίλη, φαίνονται τα στάδια εξέλιξης του έργου.

Από κάτι πολύ μικρό, από μια ιδέα μέσα σε μια διδακτική ώρα, δημιουργήθηκε κάτι πολύ μεγάλο, ένα έργο δημιουργία των μαθητών για τους ίδιους τους μαθητές και για τους επόμενους.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους!!!

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Συγχαρητήρια παιδιά για τις εύστοχες ερωτήσεις σας και το υπέροχο video που δημιουργήσατε.
    Ευχαριστούμε πολύ και την κ. Βολιώτη για τη συνέντευξη που μας παραχώρησε και για τις καλλιτεχνικές ανησυχίες που ενέπνευσε στους μαθητές του σχολείου μας!!