Οδοιπορικό στον Αη Γιώργη Φθιώτιδας

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Δεκ• 17•17

Επιμέλεια άρθρου:  Κατσίκα Δήμητρα, Νικολοπούλου Λαμπρινή, Χατζή Θεοδώρα

Ο Άγιος Γεώργιος Τυμφρηστού είναι ένα χωριό κοντά στο Βελούχι, με πληθυσμό 420 κατοίκους, σύμφωνα με την Απογραφή του 2011. Έως το 2010 αποτέλεσε την έδρα του Δήμου Αγίου Γεωργίου Τυμφρηστού, ενώ πλέον ανήκει στον ενιαίο Καλλικρατικό Δήμο Μακρακώμης, με έδρα τη Σπερχειάδα. Εντός του χωριού διέρχεται ο οδικός άξονας Λαμίας – Καρπενησίου, ενώ απέχει 46.5 χιλιόμετρα από τη Λαμία και 28.5 χιλιόμετρα από το Καρπενήσι. Βρίσκεται κτισμένος σε υψόμετρο 386 μέτρων.

Την Κυριακή 19-11-2017 επισκεφτήκαμε με την Πολιτιστική μας ομάδα το χώριο Άγιος Γεώργιος όπου πήραμε συνέντευξη από κάποιους μόνιμους κάτοικους του χωριού . Μας ενημέρωσαν για τον τρόπο ζωής στην ύπαιθρο και την καθημερινότητά τους. Αρχικά επισκεφτήκαμε την κεντρική πλατεία, καθώς επίσης και ένα απο τα τοπικά καφενεία. Στην συνέχεια, είδαμε την παιδική χαρά και έπειτα τα σχολεία (Νηπιαγωγείο -Γυμνάσιο-Λύκειο) και τέλος πήγαμε στην εκκλησία του χωριού και σε κάποια τοπικά καταστήματα.

Δείτε υπέροχα φθινοπωρινά πλάνα από την διαδρομή μας μέχρι τον Άγιο Γεώργιο αλλά και την επίσκεψη μας στο χωριό:

Καθ”  οδόν για τον Άγιο Γεώργιο:

Δείτε πλάνα από τη διαδρομή μας μέσα στο χωριό: