Παναγία Προυσιώτισσα

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 09•19

Επιμέλεια άρθρου: Παπαδημητρίου Μαρκέλα

Ο Προυσός είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς προορισμούς της Ευρυτανίας. Πρόκειται για παραδοσιακό χωριό που βρίσκεται στο νοτιοδυτικό τμήμα της Ευρυτανίας. Πηγαίνοντας προς τον Προυσό θα συναντήσετε τα γραφικά χωριουδάκια Κλαυσί, το Μεγάλο και το Μικρό Χωριό καθώς και το Γαύρο. Βγαλμένο σαν από παραμύθι το μοναστήρι της  στέκει στον γκρεμό του Προυσού. Το τοπίο απόκοσμο. Το μοναστήρι ιδρύθηκε το 829-842 μ.Χ και συνδέεται με την εμφάνιση της ιεράς εικόνας της Παναγίας από την Προύσα της Βιθυνίας της Μικράς Ασίας. Στο ναό φυλάσσεται θαυματουργή εικόνα που είναι πόλος έλξης για χιλιάδες πιστούς. Σύμφωνα με την παράδοση τα αστέρια που βρίσκονται πάνω στην εικόνα τα αφιέρωσε στην Παναγία ο Καραϊσκάκης. Στο μοναστήρι λειτουργεί μουσείο με χειρόγραφους κώδικες, σπάνια βιβλία, ιερά σκεύη, λειψανοθήκες, δισκοπότηρα και ένα σπαθί του 1821. Ανά τους αιώνες το μοναστήρι δέχτηκε πολλές επιθέσεις με τελευταία καταστροφή αυτή του 1944 από τους Γερμανούς. Μέσα στη μονή λειτουργεί το ιστορικό μουσείο της Μονής Προυσού με σημαντικά εκθέματα, όπως εικόνες από τον 15ο αιώνα, χειρόγραφοι κώδικες, τα άρματα του Καραΐσκάκη. Ακριβώς απέναντι από το μοναστήρι πάνω σε λόφο βρίσκεται χτισμένο το ρολόι της Μονής. Κάτω από το ρολόι βρίσκεται το μουσείο των ελληνικών γραμμάτων της Ρούμελης, όπου λειτούργησε κρυφό σχολείο το 1821.

ΤΑ ΠΑΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΑΣ

πατηματα1 πατηματα2