Η συνεργασία μας με την Ι.Μ.Φ

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Μάι• 16•22

μητροπολη

Μετά από δύο χρόνια απραξίας λόγω πανδημίας η ομάδα μας συγκροτήθηκε με νέα μέλη με νέες ιδέες και διάθεση για δουλειά.

Στο πλαίσιο της εξωστρέφειας του σχολείου μας και της επικοινωνίας με την κοινότητα φέτος είχαμε τη χαρά και την τιμή να συνεργαστούμε με την Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδας.

Ο λόγος που προσεγγίσαμε την Ι.Μ.Φ  για συνεργασία ήταν επειδή αφενός ανήκει στο ίδιο υπουργείο με την εκπαίδευση (Υ.ΠΑΙ.Θ) και αφετέρου θεωρείται ότι πρωτοστατεί, κατευθύνει, εμπνέει τις δράσεις που υλοποιούνται από την Τοπική Αυτοδιοίκηση και άλλους φορείς.

Πράγματι η Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδας με χαρά αποδέχτηκε την πρόσκληση μας και μαζί διοργανώσαμε αξιόλογες δράσεις:

• Επίσκεψη στο Ραχούτειο Γηροκομείο
  • Διοργάνωση ραδιοφωνικής εκπομπής στο εκκλησιαστικό ραδιόφωνο με θέμα τη γυναικοκτονία.

Επίσης έχει προγραμματιστεί δράση ανακομιδής απορριμμάτων από την παραλία της εκκλησιαστικής κατασκήνωσης στο  Καινούργιο Φθιώτιδας  για μετά η λήξη της θερινής σεζόν.