Συνέντευξη από τον διευθυντή του ραδιοφώνου της Ι.Μ.Φ π. Δημήτριο Ατματζίδη

Ερώτηση1

Ποιες δραστηριότητες προσφέρει το ΚΔΑΠ της Μητρόπολης στα παιδιά ;

Απάντηση

Υπάρχει μεγάλη συμμετοχή με περίπου 400 άτομα.

Η απασχόληση των παιδιών περιλαμβάνει τη σχολική μελέτη, εκμάθηση μουσικής , ζωγραφική, χορωδία, σκάκι, θέατρο, σύγχρονους αλλά και παραδοσιακούς χορούς, αθλητικές δραστηριό­τητες.

Ερώτηση2

Αντιμετωπίσατε δυσκολίες στην ίδρυση του ΚΔΑΠ;

Απάντηση

Όχι ευτυχώς δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερες δυσκολίες

Ερώτηση3

Υπάρχει προσφορά από τους πολίτες του τόπου μας στο «αποθετήριο της αγάπης»;

Απάντηση

Ναι υπάρχει μεγάλη προσφορά, αυτή τη περίοδο διεξάγεται ένας μεγάλος έρανος «Η πανδημία της αγάπης» με μεγάλη συμμετοχή του κόσμου.

Ερώτηση4

Σε ποια συχνότητα εκπέμπει ο ραδιοφωνικός σταθμός της Μητρόπολης Φθιώτιδας;

Απάντηση

ο ραδιοφωνικός σταθμός εκπέμπει στα Fm στους 89.4 μεγάκυκλους.

Ερώτηση5

Τι εκδηλώσεις γίνονται συνήθως στο χώρο του αμφιθεάτρου της Μητρόπολης όπου βρισκόμαστε;

Απάντηση

πρόσφατα διοργανώθηκε πανελλήνιο συνέδριο της Ελληνικής Αστυνομίας με αφιέρωμα στα άτομα με ειδικές ανάγκες αναπηρίες διοργανώνονται και διάφορες συναυλίες θρησκευτικού χαρακτήρα αλλά κι άλλες εκδηλώσεις.

Ερώτηση6

Υπάρχει βιβλιοθήκη στο χώρο του πνευματικού κέντρου ;

Απάντηση

Ναι, η βιβλιοθήκη έχει σπάνιους τόμους στο σύνολο υπάρχουν 60.000 βιβλία, χώρος ανάγνωσης,  φωτοτυπικό μηχάνημα και δεν είναι δανειστική.

Ερώτηση7

Το ΚΔΑΠ ονομάστηκε Άγιος Εφραίμ γιατί;

Απάντηση

Το ΚΔΑΠ στεγάζεται στο πνευματικό κέντρο της Μητρόπολης, που έχει προστάτη και φρουρό τον Άγιο Εφραίμ ο οποίος είναι ένας νεοφανής και θαυματουργός Άγιος ιδιαίτερα σε μικρά παιδιά με προβλήματα υγείας. Υπάρχουν μαρτυρίες ανθρώπων που ισχυρίζονται ότι τον έχουν δει να περπατά ψηλός και μαυροφορεμένος πάνω από το χώρο της εκκλησίας που φέρει το όνομα του, τα βράδια.

Ερώτηση 8

Τι δράσεις έχετε κάνει για να αυξήσετε την προσέλευση των νέων στην εκκλησία; Έχουν στεφθεί με επιτυχία;

Απάντηση

Ανέκαθεν, η εκκλησία ως κέντρο μέριμνας της, είχε την κατήχηση των νέων ανθρώπων, έχει αρκετούς αλλά όσοι όσους θα έπρεπε να έχει. Οι λόγοι είναι πολλοί, ας ξεκινήσουμε από το σχολείο όπου οι διδακτικές ώρες έχουν μειωθεί για το μάθημα των Θρησκευτικών.

Άλλος σπουδαίος  παράγοντας  είναι οι ίδιοι οι κληρικοί που ίσως δεν δίνουν την απαραίτητη βαρύτητα στο να προσελκύσουν νέους ανθρώπους. Υπάρχει όμως  μία καλή προοπτική στην κατάχτηση των νέων στην Μητρόπολη μας.

Έχουμε 150 παιδιά στο ΚΔΑΠ, 300 στο ωδείο.

Οι δράσεις που γίνονται από τη Μητρόπολη  συνδέουν τα παιδιά με την εκκλησία. Ο πατέρας Δημήτριος ολοκληρώνοντας την απάντηση του μας λέει:  «Μετράει το πως θα μεταδώσουμε το μήνυμα του Χριστού»