Ask, η νέα μόδα των social media

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 22•15

Επιμέλεια άρθρου: Άννα Χάψα – Ανάγνου Μαριάννα

Το site αποτελεί τη νέα μόδα μεταξύ των μαθητών, 13 ετών και πάνω (αν και εντοπίσαμε και μικρότερες ηλικίες) υποσκελίζοντας μέχρι και το facebook. Το ask.fm βασίζεται στις ερωταπαντήσεις. Οι χρήστες δημιουργούν προφίλ, όχι απαραίτητα με το πραγματικό τους όνομα, και μπορούν να υποβάλουν ερωτήσεις σε άλλους και να απαντούν αυτές που τους τίθενται. Το σάιτ έχει ελάχιστες ρυθμίσεις απορρήτου. Ακόμα και κάποιος που δεν διατηρεί προφίλ στο ask.fm μπορεί να το περιηγηθεί, διαβάζοντας τους σύντομους διαλόγους, ενώ μπορεί ακόμα και να θέσει ερωτήσεις στους χρήστες (αντίθετα για να δεχθεί ερωτήσεις πρέπει να δημιουργήσει προφίλ). Ακόμα και οι έχοντες προφίλ όμως, έχουν τη δυνατότητα να θέτουν ερωτήσεις ανώνυμα. Με μια σύντομη περιήγηση διαπιστώσαμε ότι οι περισσότερες ερωτήσεις που υποβάλλονται προέρχονται από τέτοιους «άγνωστους» χρήστες.

ask2

1. Ο/Η θαλεια λέει: