Bullying: η νέα μάστιγα στα σχολεία

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 16•15

Επιμέλεια άρθρου: Αμαλία Χρόνη, Καραγιάννης Ανδρέας

Σήμερα ακούμε όλο και περισσότερες φορές τη λέξη bullying… Ξέρουμε όμως τι σημαίνει πραγματικά η λέξη bullying? Bullying είναι ο όρος για τη βία που ασκείται στα παιδιά, είτε αυτή είναι λεκτική, είτε σωματική, είτε κοινωνική κλπ. Το bullying λοιπόν είναι η νέα μάστιγα που εξαπλώνεται όλο και περισσότερο στη χώρα μας καθώς και στις άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Πολλά παιδιά υποφέρουν από bullying αν και δεν το ομολογούν. Θεωρούν ότι εάν μιλήσουν θα είναι «καρφιά», «ρουφιάνοι» και μάλιστα μερικές φορές αυτή η εντύπωση περνά μέσα από την λεκτική βία της οποίας είναι θύμα. Καταφεύγουν πολλές φορές σε μεθόδους όπως ο αυτοτραυματισμός ή οι απόπειρες αυτοκτονίες γιατί θεωρούν και οι ίδιοι πως αφού λένε οι άλλοι κάποια αρνητικά σχόλια για αυτούς τότε δεν θα έπρεπε και αυτοί να τρέφουν αυτοεκτίμηση. Αυτό όμως δεν είναι η σωστή προσέγγιση του θέματος. Το παιδί που θα δεχθεί το bullying μπορεί να μιλήσει και πρέπει να μιλήσει! Και αν τύχει και γίνετε μάρτυρες ενός τέτοιου περιστατικού τότε μιλήστε! Δεν πρέπει να συναινείτε! Όλοι στον αγώνα κατά του bullying! Και να θυμάστε: μερικές φορές οι λέξεις πονάνε πιο πολύ και από το ξύλο!

Δείτε το βίντεο που δημιουργήθηκε χρησιμοποιώντας τις καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών της Β” Γυμνασίου με τη μουσική επιμέλεια του μέλους της ομάδας μας Καραγιάννη Ανδρέα.

Το αντίστοιχο βίντεο με τις καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών της Γ” Γυμνασίου είναι το ακόλουθο: