Η ζωή και η διατροφή των αθλητών του σχολείου μας

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 25•16

Επιμέλεια άρθρου: Καρακικέ Μαρία, Κοντογιάννη Θάλεια

Μερικοί από τους συμμαθητές μας ασχολούνται με διάφορα αθλήματα σε αγωνιστικό επίπεδο.Τους συναντήσαμε και μας μίλησαν για το άθλημα τους, τον ελεύθερο τους χρόνο και το ειδικό διαιτολόγιο τους.

Δείτε τις απαντήσεις τους.

asteras

Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου Κοντογεώργος Γρηγόρης και Νταφλούκας Γιάννης, μας παραχώρησαν συνέντευξη σχετικά με το άθλημα του ποδοσφαίρου που ασχολούνται.

1. Πόσα χρόνια ασχολείσαι με το άθλημα του ποδοσφαίρου ;

Κοντογεώργος Γ.: Ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο 9 χρόνια.

Νταφλούκας Γ.: Κι εγώ ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο 9 χρόνια, ξεκινώντας στην ηλικία των 6 ετών.

2. Σε ποια ομάδα ανήκεις και τι προπονήσεις έχεις;

Κοντογεώργος Γ. : Ανήκω στον Αθλητικό Όμιλο Φρατζή Λαμίας και οι προπονήσεις μου είναι καθημερινές, διαρκείας μιάμισης περίπου ώρας. Επιπλέον, 4 φορές την εβδομάδα γυμνάζομαι σε γυμναστήριο για ενδυνάμωση.

Νταφλούκας Γ. : Ανήκω στην ακαδημία «Αστέρας Λαμίας» και έχω καθημερινές προπονήσεις μιάμισης ώρας και τα Σαββατοκύριακα μιας ώρας. Επίσης κάνω γυμναστική σε όργανα για να διατηρούμαι σε φόρμα.

3. Συμμετέχεις σε αγώνες;

Κοντογεώργος Γ. :Έχουμε αγώνες κάθε Σαββατοκύριακο με άλλες ομάδες/συλλόγους.

Νταφλούκας Γ.: Η ακαδημία μας συμμετέχει συχνά σε αγώνες.

4. Για το άθλημα σας απαιτείται κάποιο συγκεκριμένο διατροφολόγιο;

Δεν απαιτείται κάποιο συγκεκριμένο διατροφολόγιο, αλλά καλό είναι να προσέχουμε με την διατροφή μας και να τρώμε υγιεινά. Πρέπει καθημερινά να καταναλώνουμε πολλές βιταμίνες δηλαδή φρούτα και λαχανικά. Το βραδινό συνήθως δεν είναι πολύ επιβαρυμένο και αποτελείται από κάτι ελαφρύ π.χ. σαλάτα, γιαούρτι.

5. Έχετε ελεύθερο χρόνο; Τα ωράρια σας πώς είναι;

Ναι υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος, εφόσον έχουμε τελειώσει με τις εκρεμμότητες μας (μαθήματα, φροντιστήρια, δραστηριότητες και προπονήσεις). Τα ωράρια μας δεν είναι επιβαρυμένα και στο τέλος της μέρας μας μένει επαρκής χρόνος για ξεκούραση και χαλάρωση.

tennis

Ο μαθητής της Β΄ Γυμνασίου Μανόπουλος Νικόλας, μας παραχώρησε συνέντευξη σχετικά με το άθλημα του τέννις που ασχολείται.

1. Πόσα χρόνια ασχολείσαι με το άθλημα του τέννις και σε τι επίπεδο;

Ασχολούμαι με το άθλημα αυτό 8 χρόνια σε πανελλήνιο και πανευρωπαϊκό  επίπεδο πρωταθλητισμού

2. Πόσες προπονήσεις είναι απαραίτητες και τι περιλαμβάνουν;

Οι προπονήσεις μου είναι καθημερινές. πλην Κυριακής και Τέταρτης και είναι δυόμιση ώρες εκ των οποίων τα 30 λεπτά είναι προθέρμανση.

3. Συμμετέχεις σε αγώνες;

Ναι, συμμετέχω σε πανελλήνιους αλλά και πανευρωπαϊκούς αγώνες που διεξάγονται σε ευρωπαϊκές χώρες.

4. Για το άθλημα σου απαιτείται κάποιο συγκεκριμένο διατροφολόγιο;

Επειδή ασχολούμαι με στόχο τον πρωταθλητισμό, πρέπει να έχω συγκεκριμένες διατροφικές επιλογές που να βασίζονται στις βιταμίνες. Άρα τρώω καθημερινά φρούτα, λαχανικά και πίνω πολλούς χυμούς.

5. Έχεις ελεύθερο χρόνο;

Ναι, στο τέλος της ημέρας μου μένει αρκετός χρόνος για να ξεκουραστώ και να διασκεδάσω ίσως με φίλους μου.

ταεκβοντο

Η μαθήτρια της Β΄ Γυμνασίου Σταμέλου Νεφέλη, μας παραχώρησε συνέντευξη σχετικά με το άθλημα tae-kwon-do.

1. Πόσα χρόνια ασχολείσαι με το άθλημα του tae-kwon-do;

Ασχολούμαι με αυτό το άθλημα 10 χρόνια, ξεκινώντας από την ηλικία 4 ετών.

2. Πόσες προπονήσεις είναι απαραίτητες και τι περιλαμβάνουν;

Προπονούμαι καθημερινά μιάμιση με δύο ώρες, μαζί με το ζέσταμα και πολλές φορές έχω προπόνηση και τα Σάββατα.

3. Συμμετέχεις σε αγώνες;

Ναι, συμμετέχω σε αγώνες πανελλήνιους, οι οποίοι διεξάγονται συνήθως στην Χαλκίδα. Παιδιά από συλλόγους tae-kwon-do όλης της Ελλάδας έρχονται και διαγωνίζονται για να καταλάβουν κάποια θέση.

4. Για το άθλημα σου απαιτείται κάποιο συγκεκριμένο διατροφολόγιο;

Πρέπει να παραμένεις σταθερός στο βάρος, γιατί στο tae-kwon-do είμαστε χωρισμένοι σε κατηγορίες ανάλογα με την μάζα μας. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιες συγκεκριμένες διατροφικές συνήθειες, αλλά προσπαθώ να τρέφομαι υγιεινά και να αποφεύγω τις ατασθαλίες.

5. Έχεις ελεύθερο χρόνο;

Δυστυχώς όχι! Τα ωράρια μου είναι πολύ πιεσμένα γιατί το πρόγραμμα είναι επιβαρυμένο από φροντιστήρια, σχολικά μαθήματα αλλά και τις προπονήσεις.

βολλει1

Oι μαθήτριες της Β’ γυμνασίου, Καρακασίδου Αναστασία – Κωστάκη Βάλια, μας παραχώρησαν συνέντευξη για το άθλημα της πετοσφαίρισης – βόλεϊ:

1.      Πόσα χρόνια ασχολείστε με το άθλημα του βόλεϊ;

Αναστασία Καρακασίδου: Ασχολούμαι με το άθλημα αυτό 5 χρόνια δηλαδή από Τετάρτη δημοτικού.

Βάλια Κωστάκη: Ασχολούμαι με το άθλημα με αυτό 4 χρόνια.

2.      Σε ποια ομάδα και σύλλογο ανήκετε;

Αναστασία Καρακασίδου: Ανήκω στο σύλλογο ΑΟΛ και στην ομάδα των κορασίδων και πακορασίδων που ασχολούμαστε με τον πρωταθλητισμό και αθλητισμό.

Βάλια Κωστάκη: Ανήκω και εγώ στο σύλλογο ΑΟΛ και στην ομάδα των κορασίδων και πακορασίδων που ασχολούμαστε με τον πρωταθλητισμό και αθλητισμό.

3.      Πόσες ώρες προπονείστε;

Αναστασία Καρακασίδου: Προπονούμαι καθημερινά μιάμιση ώρα και το Σαββατοκύριακα αγώνες και επίσης συμμετέχω σε πολλά πρωταθλήματα.

Βάλια Κωστάκη: Και εγώ προπονούμαι καθημερινές μιάμιση ώρα και τα Σαββατοκύριακα παίζω σε αγώνες.

4.      Ακολουθείτε κάποια συγκεκριμένη διατροφή;

Αναστασία Καρακασίδου: Δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη διατροφή μόνο πριν και μετά την προπόνηση τρώω ένα φρούτο.

Βάλια Κωστάκη: Ούτε εγώ ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη διατροφή μόνο μετά την προπόνηση τρώω ένα φρούτο.

5.      Ακολουθείτε κάποια συγκεκριμένα ωράρια;

Αναστασία Καρακασίδου: Όχι απαραίτητα μόνο το βράδυ πρέπει να κοιμάμαι νωρίς για να είμαι ξεκούραστη.

Βάλια Κωστάκη: Εγώ αντιθέτως το βράδυ κοιμάμαι στις 11 και ούτε εγώ ακολουθώ κάποιο ωράριο.

6.      Έχετε καθόλου ελεύθερο χρόνο;

Αναστασία Καρακασίδου: Ναι έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και καθόλου πιεσμένο ωράριο.

Βάλια Κωστάκη: Και εγώ έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και καθόλου

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Μπράβο, αστέρια μου πολλή καλή δουλειά, συνεχίζουμε…